Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sigortası, aracın bir başka araca veya eşyaya çarpması, aracın yanması, çalınması gibi durumlarda oluşan hasarları güvence altına almak için yaptırılan bir sigorta türüdür. Kaskosu olan sigortalıların bir yıllık poliçe süresini hasarsız geçirmesi durumunda bir yıl sonraki poliçelerini yenilerken kazandıkları indirim hakkına “Hasarsızlık indirimi” olarak adlandırılmaktadır.
 

Aracınızın hasarsız geçirdiği süre ne kadar uzun olursa indirim oranı da o kadar artabilmektedir. Hasarsızlık indirimi oranları belirlenirken aracınızın yaşı, markası, modeli gibi etkenler ve kasko değer listesi belirleyici olabilmektedir. Sigorta şirketine göre hasarsızlık indirim oranı değişkenlik gösterebilir.
 

Kasko poliçenizin geçerli olduğu sene içerisinde aracınızda kaza sonucu oluşacak bir hasar için kaskonuzu kullanmazsanız gelecek yılki kasko poliçelerinizde ilk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30, ikinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40, üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50, dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranlarında indirim alabilirsiniz.


Bir kaza sonucu aracınızda bir hasar oluşursa ve gerçekleşen hasarı poliçenizi kullanarak karşılarsanız, bir sonraki poliçe yenilemeniz sırasında hasarsızlık indirimi hakkınızdan faydalanamazsınız. O seneki tazminat hakkınızı poliçenizden kullanmayıp aracınızda oluşmuş hasarı kendiniz öderseniz bir sonraki yıl hasarsızlık indiriminden faydalanabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca yaşanan bir kazada kusur karşı tarafta ise ve aracınızda meydana gelen hasarı karşı taraf karşılayacaksa poliçenizdeki indirim hakkınız devam edecektir.
 

Kullandığınız aracın yerine yenisini satın almak veya kasko yaptırdığınız sigorta şirketini değiştirmek istediğinizde indirim hakkınızın devam edip etmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz. Hasarsızlık indirimi kişiye tanınmış bir hak olduğu için poliçe yenilemenizi başka bir sigorta şirketinde yaptırmak istediğinizde hakkınız olan indirim oranı yeni yaptıracağınız poliçe primine yansıtılacaktır. Aynı şekilde aracınızı değiştirdiğinize eski aracınıza ait kasko hasarsızlık indirimi hakkınız varsa yeni aldığınız araç için kasko yaptırırken indirim hakkınızı kullanabilirsiniz.
 

Hasarsızlık indirimi cam kırılması, radyo teyp hasarları ve mini onarım gerektiren hasarlarda bozulmaz. Gerçekleşen küçük çaplı hasarlar sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerde belli limitler dahilinde Mini Onarım teminatı kapsamında ücretsiz bir şekilde yaptırılabilmektedir.
 

Kasko poliçesinin süresi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl geçerli olmaktadır. Bu süre bittikten sonra poliçenin bitiş tarihi itibariyle kasko poliçenizi yenilemezseniz hasarsızlık indirimi hakkınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle kasko poliçenizi bitiş tarihini geçirmeden yenilemenizde fayda var.
 

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var. Poliçenizi yenilemeniz gerektiğinde, aracınızla herhangi bir kazaya karışmış olmanız ve kasko ya da zorunlu trafik sigortasından hasarı karşılamış olmanız durumunda, yaptığınız kaza kaydınıza işlenir ve gelecek yıl daha yüksek bir fiyat üzerinden poliçe yapılır.

 

Hasarı kaskonuz yerine kendiniz karşıladığınızda hasarsızlık indirimi geçerli mi?

Evet. Bir kazaya karışmanız durumunda, gerçekleşen hasarı poliçenizden karşıladığınız durumlarda hasarsızlık indirim hakkınız maalesef kalmaz. Fakat, tazminat almak yerine hasarı kendiniz karşılarsanız kaskonuz bozulmamış olur, böylece gelecek yıl hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.
 


Kasko hasarsızlık indirimi oranları nasıl belirlenir?

Hasarsız geçirdiğiniz bir yılın sonunda, gelecek yılki kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçelerinizde,
 

  • İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30
  • İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40,
  • Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50,
  • Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60


oranlarında indirim alabilirsiniz. İndirim oranları her sigorta şirketinde aynı olmayabilir. Hasarsızlık indirimi oranlarının belirlenmesinde aracınızın yaşı, markası, modeli gibi faktörler de ön plana çıkmakta ve kasko değer listesi belirleyici oluyor.

 

Hasarsızlığı bozmayan durumlar nelerdir?
 

  • Karıştığınız kazada, karşı tarafın 8/8 hatalı olması.
  • Teyp çalınması
  • Cam kırılması
  • Mini onarım kapsamındaki hasarlar
     

 

Sigorta şirketinizi değiştirdiğinizde kasko hasarsızlık indiriminiz kaybolur mu?

Kaskonuzu, poliçeniz bittiği tarihten sonra başka bir sigorta şirketine taşısanız bile kasko hasarsızlık indiriminiz devam ediyor. Çünkü Kasko hasarsızlık indirimi, araca değil sürücüye veriliyor. Sürücü herhangi bir kazaya karışmadığı için böylelikle ödüllendiriliyor ve kasko hasarsızlık indirimiyle teşvik ediliyor.

 


Kasko hasarsızlık indirimi, kazadan başka hangi sebeplerle bozulur?

Kasko Hasarsızlık indiriminde esas olan süreklilik. Kaskolu olunan süre içerisinde herhangi bir kazaya karışılmasa bile, kasko bitiminden hemen sonra poliçe yenilenmezse kasko hasarsızlık indirimi bozulur.

 

Koalay.com anlaşmalı olduğu  sigorta şirketlerini en ileri teknolojiyle sizin adınıza gerçek zamanlı olarak sorgular ve size zaman kazandırır. İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sigorta poliçesini bulmanın en kolay yolu Koalay, dilediğiniz teklifi seçebileceğiniz güvenilir bir online sigorta brokeridir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Otomobiline Meraklı Olanların Dikkat Etmesi Gereken 17 Şey

Koalay’dan bir kasko sigortası satın alarak, kaza sonrası arabanızda oluşabilecek tüm zararları karşılayabilirsiniz.