sigortadan önce

Sigorta yapmadan önce aracı görmek gerekir mi

Kasko ve trafik sigortası yaptırmak amacıyla Koalay.com çağrı merkezini arayanların merak ettiği konular arasında araçların görülmeden sigortalarının yapılıp yapılamayacağı yer alıyor.

Koalay.com’da aracınızın sigortasını yaptırmanız için aracınızı görmemiz gerekmiyor. Koalay.com’da aracınız sigorta edilirken sizin beyanınız esas alınmaktadır.

Yasalara göre sigortacı, sadece sigorta vadesi içerisinde gerçekleşen rizikoların tazminiyle yükümlüdür. Türk Ticaret Kanunu’nun 1458. maddesi uyarınca, eğer riziko sigorta sözleşmesinin kurulmasından önce gerçekleşmişse ve rizikonun gerçekleştiği sigorta ettiren tarafından biliniyorsa, sigorta sözleşmesi geçersiz olur ve sigortacı tarafından alınan prim iade edilmez.

Aynı doğrultuda, Türk Ticaret Kanunu’nun 1435. maddesi uyarınca, sigorta ettiren, sözleşmenin yapılması sırasında bildiği veya bilmesi gereken tüm önemli hususları sigortacıya bildirmekle yükümlüdür. Sigortacıya bildirilmeyen, eksik veya yanlış bildirilen hususlar, sözleşmenin yapılmamamasını veya değişik şartlarda yapılmasını gerektirecek nitelikte ise, önemli kabul edilir ve sigortacının sözleşmeden caymasına veya tazminat ödemesini reddetmesine yol açabilir.

Sigorta poliçemi adresime gönderiyor musunuz?

Sigortanın yapılması sonrasında poliçeniz tarafınıza e-posta olarak gönderilmektedir. Bu konuda merak ettiğiniz soruların cevabına Kasko ve Trafik Poliçenizin Orijinali Aracınızda Olmalı Mı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Aracınızın kasko değerini merak ediyorsanız kasko değer listesi sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.