hasar anında kasko

Kaskonuz varsa hasar anında neler yapmalısınız?

Kasko sigortası sahibi olanların en merak ettiği konulardan biri de hasar anında ne yapmaları gerektiğidir. Sigortalı veya sigorta ettiren, hasarın gerçekleştiği tarihi öğrendikten en geç beş iş günü içinde durumu, sigorta şirketine bildirmelidir.

Buna ek olarak, hasarın sebebini ve bununla ilgili gerekli belgeleri sigortacıya ulaştırmanız gerekir. Sigorta şirketinin sorumluluğu üstlenmesini sağlayacak her türlü bilgi ve belgeyi sigorta şirketiyle paylaşmalısınız.

Sigorta sahibi olduğunuzu unutarak gerekli kurtarma ve koruma önlemlerini almalı ve sigortacının belirttiği talimatlara mümkün olduğunca uymalısınız.

Rücu hakkı sigortacıya geçtiğinde, kasko poliçenizin bağlı olduğu sigorta şirketi hasarınızı karşıladığı gibi, sorumluluk oranı kapsamında gördüğünüz zararların bir kısmını veya tamamını karşı tarafın trafik sigortasının bağlı olduğu sigorta şirketinden talep etmektedir.

Sigortalının hasara uğraması durumunda dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise sigortalının primlerini ödeyip ödemediğidir. Vadesi gelmiş, ödenmemiş primleriniz varsa, sigorta şirketi hasarı karşılamayabilir. Bu nedenle primlerinizi düzenli yatırdığınızdan ve gecikmiş ödemeniz olmadığından emin olun.

Hasar anında neler yapmalı?

Öncelikle sigorta şirketinizin hasar hattı veya asistan hizmetlerini arayarak destek alabilirsiniz. Yetkili birilerine ulaşarak çekici veya yedek araç talep edebilirsiniz. Hasarın gerçekleştiği yere yakın anlaşmalı servisleri öğrenip oradan yardım alabilirsiniz.

Aracınızda küçük veya büyük bir hasar olsun, kaza tespit tutanağı doldurmalısınız. Bunun için aracınızda kaza tespit tutanağı bulundurmaya özen gösterin. Kaza tespit tutanağı ile birlikte kazayı belgeleyen birkaç fotoğrafı ve kazanın gerçekleşme şeklini yansıtan bir resmi sigorta şirketinize sunmanız gerekebilir. Bu belgelerin incelenmesi sonucunda sorumluluk oranları belirlenir. Bu nedenle bu tür belgeleri gecikmeden sigortacıya vermelisiniz.

Aracın çalınması durumunda olayı anında yetkili makamlara bildirmelisiniz.

Zararın tahmini miktarını ve hasara neden olan olayı açık ve net bir şekilde dile getirerek en kısa sürede sigortacıya bildirmelisiniz.

Sigortacının sorumluluğu üstlenmesi halinde, aracınızı anlaşmalı servise götürebilirsiniz. Anlaşmalı servis, tüm işlemleri sizin yerinize üstleniyor. Sigorta şirketinizden eksper talep edip onlara tüm detaylar hakkında bilgi veriyor. Servis tarafından araçtaki hasar miktarı tespit edilerek sigortanın ödeyeceği miktar belirleniyor. Siz sadece ödeyeceğiniz bir tutar varsa onu ödüyor ve aracınızı hazır olduğunda teslim almaya geliyorsunuz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.