Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası; trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtların yaptırmak zorunda olduğu sigorta çeşididir ve trafik sigortası devlet tarafından denetlenir. Zorunlu trafik sigortasının her yıl yenilenmesi gerekir.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Her araç sahibinin yaptırması gereken zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır. Trafik sigortası, her yıl belli limitler dahilinde, kaza anında karşı tarafta (hem araçlarda, hem de kişilerde) oluşacak hasarları karşılamak için yapılır. 

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmadığınız takdirde, trafiğe çıkan aracınız trafikten men edilir. Trafik sigortanızı yaptırmayı ertelemek sizi hem daha çok uğraştırır hem de para ve zaman kaybına neden olur. 

 

Zorunlu Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu trafik sigortasını alırken sigorta şirketi veya sigorta acentesinden aldığınız poliçede trafik sigortanızın neleri kapsadığı yazar. Aldığınız poliçeyi mutlaka okuyun. Kazada suçlu olduğunuz ve karşı tarafa zarar verdiğiniz durumlarda trafik sigortanız devreye girer. 

Zorunlu trafik sigortası, kaza anında karşı tarafta meydana gelen maddi zararları karşılar. Karşı aracın içindeki kişilerde oluşan zararlarda da zorunlu trafik sigortası geçerli olup, ölüm dahil her türlü durumu karşılar. Bunun yanı sıra mahkeme giderleri, avukatlık ücretleri de zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanır.

 

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Trafik sigortasında primler her sigorta şirketi tarafından serbestçe belirlenir. Diğer bir değişle her sigorta şirketi kendi aktüeryal çalışması neticesinde tarifesini oluşturmaktadır. Ancak sigorta şirketi tarafından aynı riske sahip araçlar ve/veya işletenler için akdedilen sigorta sözleşmelerinin aynı prim üzerinden düzenlenmesi esastır.

Eklenme Tarihi: 25.02.2015


Kasko ve Trafik Sigortası Teklifi Al!