Yeni Yılda Trafik Cezası, MTV ve Ehliyet Harçları Zamlanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından 2017 vergi zamları da belli oldu. Buna göre yeni yılda trafik cezası ve ehliyet harçlarında %3,83 zam olacak. 2017’nin en ucuz trafik cezası 96,6 TL olarak hesaplanırken, en yüksek trafik cezası ise 1.100 TL ödenecek.

Her yılın sonunda açıklanan enflasyon rakamlarına göre belirlenen vergi artış oranları, yeni yılın vergilerindeki zamlara da yansıyor. TÜİK raporunda yıllık TÜFE %7,16 olarak açıklanırken, ÜFE ise %2,84 olarak belirtiliyor. Trafik cezalarına ve ehliyet harçlarına %3,83 oranında zam olarak yansıyan bu durum motorlu taşıtlar vergisinde de artış gözlenmesine neden olacak.

Yeni yılın ehliyet harçları ne kadar?

Ehliyet sınavını kazanan sürücü adayları, direksiyon sınavını da geçtikten sonra ehliyet alma hakkı elde ediyor. Aynı zamanda ehliyeti yenilemek, kaybolan ehliyet yerine yenisini çıkarmak ya da yabancı ehliyet almak da gerekebiliyor. Bu durumlarda ödenmesi gereken ehliyet harcı 2017 yılında zamlanmış olacak. Buna göre;

- B sınıfı ehliyetler için 418,3 TL
- A, F ve H sınıfı ehliyetler için 139 TL harç ödenmesi gerekecek.

Ehliyet işlemlerinde trafik şubeye gitmeden önce randevu alınmalı. Başvuru sırasında ise ehliyet harcının yatırıldığına dair belgenin ibraz edilmesi gerekiyor. Ehliyet harcı, ehliyet değerli kağıt bedeli ve ehliyet hizmet (vakıf payı) bedeli, vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılabiliyor.

Online gerçekleştirilebilen ehliyet randevu işlemi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hizmete sunulan web site aracılığı ile yapılabiliyor. Randevu yeri tercihi yapıldıktan sonra istenen gün ve saat belirlenebiliyor. Randevu günü yeni ehliyet için bulunması gereken evraklar ise şunlar:

- Ehliyet almanızda herhangi bir mahsur olmadığını gösteren sağlık raporu
- Herhangi bir kamu bankasına veya vergi dairesine belirlenen ehliyet harcının yatırıldığına dair makbuz
- 2 adet biyometrik fotoğraf

1 Ocak 2016 tarihinde başlayan uygulama ile ehliyet almak isteyen kişiler öncelikle aday sürücü konumunda olacak. Uygulamaya göre yazılı sınav ve direksiyon eğitimini başarıyla tamamlayan sürücü adayları, 2 yıl boyunca stajyer sayılacak. Ayrıca yeni yönetmelikle sürücü kursuna ilk defa başvuran adaylar stajyerlik şartının yanında ceza puanı uygulamasına da tabi olacak. Buna göre stajyer sürücülerin 2 yıl içinde toplamda 75 ceza puanı almaması gerekiyor. Aksi halde sahip oldukları ehliyetler ellerinden alınacak ve ehliyet alabilmek için tekrar sürücü kursuna başvurmak durumunda kalacaklar.

Zamlı trafik cezaları ne kadar olacak?

2017’de trafik cezaları %3,83 oranında artacak ve en düşük trafik cezası olan araçta telefonla konuşma, emniyet kemeri bağlamama, muayenesiz araç kullanma ve yanlış park cezası 93,1 TL’den 96,6 TL’ye yükselecek. Yeni yılın zamlı trafik cezaları ise şu şekilde olacak:

- Kırmızı ışıkta geçme 207 TL
- Alkollü araç kullananlar ilk yakalamada 877 TL
- Alkollü araç kullananlar ikinci yakalamada 1100 TL
- Hız sınırını % 30’a kadar aşan sürücüler 207 TL
- Hız sınırını % 30’dan fazla aşan sürücüler 429 TL

Trafik cezaları, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nin resmi internet sitesinden kredi kartı ile online olarak ya da vergi daireleri, PTT şubeleri ve banka şubeleri aracılığıyla nakit olarak ödenebiliyor.

Araç sürücülerinin trafik cezalarını 15 gün içinde ödemesi gerekiyor. Bu süre içinde ödenen trafik cezalarında %25 indirim uygulanıyor. Ancak gecikmeye giren trafik cezaları her ay sonunda %5 oranında faiz eklenerek artıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde de zam

2017 yılında ehliyet harçları ve trafik cezalarında olduğu gibi Motorlu Taşıtlar Vergisi de zamlı olacak. 1-3 yaş aralığında olan ve motor silindir hacmi en fazla 1300 cm3 olan otomobillerde 623 TL olan MTV 646,8 TL’ye yükselecek. Motor silindir hacmi 1301-1600 cm3 olan otomobiller 1035 TL, 1601-1800 cm3 silindir hacmine sahip otomobiller 1827 TL Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyecek.

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’na göre trafik şube ve bürolarına kayıtlı ve tescilli motorlu kara taşıtlarını, Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne kayıtlı ve tescil edilmiş uçak ve helikopterleri, liman veya belediye siciline kayıtlı ve tescil edilmiş olan motorlu deniz taşıtlarını kapsıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi nereye ödenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez ödeniyor. MTV ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi web sitesi üzerinden ya da bankalara yapılabilir. İlk taksit ödemesi peşin olarak yapılabildiği gibi, kredi kartı ile taksitli şekilde de ödenebilir. Ocak ayı MTV taksitinin ay içinde ödenmesi gerekiyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde her vergide olduğu gibi gecikme zammı uygulanıyor. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için verginin zamanında ödenmesi önemli. Her araç için farklılık gösteren Motorlu Taşıtlar Vergisi, aracın üretim yılı ve silindir hacmine göre belirlenen tarife üzerinden hesaplanıyor.

Eklenme Tarihi: 05.12.2016


Kasko ve Trafik Sigortası Teklifi Al!