Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var. Poliçenizi yenilemeniz gerektiğinde, aracınızla herhangi bir kazaya karışmış olmanız ve kasko ya da zorunlu trafik sigortasından hasarı karşılamış olmanız durumunda, yaptığınız kaza kaydınıza işlenir ve gelecek yıl daha yüksek bir fiyat üzerinden poliçe yapılır.
 
Kasko hasarsızlık indirimi ise yıl boyunca aracınızla kazaya karışmayıp kasko ve zorunlu trafik sigortanızdan karşılamadığınız takdirde, gelecek yıl için belirli miktarda poliçe primlerinde indirim yapılmasını öngörür.


 
2-Hasarı kaskonuz yerine kendiniz karşıladığınızda hasarsızlık indirimi geçerli midir?
 
Evet. Bir kazaya karışmanız durumunda, gerçekleşen hasarı poliçenizden karşıladığınız durumlarda hasarsızlık indirim hakkınız maalesef kalmaz. Fakat, tazminat almak yerine hasarı kendiniz karşılarsanız kaskonuz bozulmamış olur, böylece gelecek yıl hasarsızlık indiriminden faydalanabilirsiniz.


 
3-Kasko Hasarsızlık İndirimi Oranları Nasıl Belirlenir?
 
Hasarsız geçirdiğiniz bir yılın sonunda, gelecek yılki kasko ve zorunlu trafik sigortası poliçelerinizde,
 
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede %30
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 40,
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 50,
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki yenilemede % 60 oranlarında indirim alabilirsiniz. 
 
İndirim oranları her sigorta şirketinde aynı olmayabilir. Hasarsızlık indirimi oranlarının belirlenmesinde aracınızın yaşı, markası, modeli gibi faktörler de ön plana çıkmakta ve kasko değer listesi belirleyici oluyor.
 


4-Hasarsızlığı Bozmayan Durumlar Nelerdir?
 
-Karıştığınız kazada, karşı tarafın 8/8 hatalı olması.

-Teyp çalınması

-Cam kırılması

-Mini onarım kapsamındaki hasarlar

 

5-Sigorta Şirketinizi Değiştirdiğinizde Kasko Hasarsızlık İndiriminiz Kaybolur mu?

Kaskonuzu, poliçeniz bittiği tarihten sonra başka bir sigorta şirketine taşısanız bile kasko hasarsızlık indiriminiz devam ediyor. Çünkü Kasko hasarsızlık indirimi, araca değil sürücüye veriliyor. Sürücü herhangi bir kazaya karışmadığı için böylelikle ödüllendiriliyor ve kasko hasarsızlık indirimiyle teşvik ediliyor.

 

6-Kasko Hasarsızlık İndirimi, Kazadan Başka Hangi Sebeplerle Bozulur?

Kasko Hasarsızlık indiriminde esas olan süreklilik. Kaskolu olunan süre içerisinde herhangi bir kazaya karışılmasa bile, kasko bitiminden hemen sonra poliçe yenilenmezse kasko hasarsızlık indirimi bozulur.

 

Eklenme Tarihi: 25.02.2015


Kasko ve Trafik Sigortası Teklifi Al!