zorunlu trafik sigortası yenileme

Zorunlu Trafik Sigortası Yenileme Önerileri

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin yaptırması gereken bir sigorta. Ülkemizde Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak yasak. Hatta sigortası olmayan aracınızla yakalandığınızda aracınız bağlanarak trafikten men ediliyor. Bu durumda trafik cezası dahilinde aracınızın otoparkta kaldığı gün kadar otopark bedeli de ödüyorsunuz.

Zorunlu trafik sigortası teminat ve limitler aynıyken, sigorta primleri şirkete göre değişebiliyor. Yeni trafik sigortası düzenlemesiyle tam serbest döneme geçildiğinden sigorta şirketleri bu anlamda daha esnek hareket edebiliyor. Sigorta şirketleri aracın durumu, marka ve modeline göre poliçe fiyatlarını kendileri belirleyebiliyorlar.

Böylece şirketlerin trafik sigortası fiyatlarında farklılıklar olabiliyor. Bu durumda bütçenize en uygun poliçeyi bulmanın en iyi yolu online sorgulama siteleri oluyor.

Bu tür sitelerde farklı sigorta şirketlerinin poliçe seçeneklerini aynı anda inceleyebildiğiniz için en hesaplı trafik sigortasını kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bu anlamda en iyi adreslerden biri olan Koalay.com, trafik sigortasını yenilemek isteyen araç sahiplerini bilgilendiriyor.

Trafik sigortası yenileme işlemi yapacak olanların aklına takılan birçok konu oluyor. “Yeni trafik sigortası poliçemin primi ne kadar olacak”, “primde ne kadar artış olacak”, “bitiş tarihinden önce yenilersem ne olur” gibi birçok soru sigorta yaptırmayı düşünenlerin aklını kurcalıyor. Koalay merak ettiğiniz tüm bu konular hakkında sizi aydınlatıyor.

Trafik sigortanızın yenilenme süresi geldiyse bu noktalara dikkat edin:

 

Zorunlu Trafik Sigortası yenileme süresi geçtiyse hasarsızlık indirimi de fayda etmiyor

Hasarsızlık indirimi, trafik sigortasında da uygulanıyor. Ancak hasarsızlık indirimiz olsa da yenileme dönemlerinde zamlı fiyata maruz kalabilirsiniz. Sigorta şirketleri yenilemeyi geciktirdiğiniz her 30 gün için %5 zamlı prim uyguluyor. Yani trafik sigortanızı yenilemeyi unuttuysanız, hasarsızlık indirimi dahi sizi zamdan kurtaramıyor.

 

Yükselen primler

Haziran ayında yürürlüğe giren yeni uygulama ile kaza anında üçüncü şahsa verilen zararlar ile araçların değer kaybı trafik sigortası kapsamına girmiş oldu. Böylece trafik sigortası primlerinde artış görüldü.

Yeni düzenleme ile şehirlere göre trafik sigortası fiyatları değişiklik gösteriyor. Batman ortalama 696 TL ile en yüksek prime sahipken, Burdur ve Çanakkale ortalama 287 TL ile en düşük prime sahip.

 

Gününden önceki yenilemelerde mevcut poliçe devam eder mi?

Trafik sigortasının gününden önce ödeyenlerin asıl merak ettiği konu, mevcut sigortanın tarihinden önce bitip, yenilediği poliçenin işleme girip girmeyeceğidir.

Bu konuya açıklık getirmek gerekirse; mevcut sigortanız bitmeden yeni sigortanızın aktif hale gelmeyeceğini söyleyebiliriz. Trafik sigortanızı önceden yeniletmeniz mevcut poliçeyi etkilemiyor. Trafik sigortanızı yenilemeyi sigorta bitmeden yaptırsanız dahi, mevcut sigortanızın süresi dolmadan yenisi başlamıyor.

Gününden önce yenilediğiniz sigortanız, poliçenizin süresi bittikten sonra devreye giriyor.

 

Koalay.com’da trafik ve online kasko sigortası teklifi almak için 5 adım yeterli. 5 basit sorunun ardından Koalay, farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini sorgulayarak karşınıza getiriyor, siz de bu teklifleri karşılaştırmalı olarak inceleyip bütçenize en uygun poliçeyi seçebiliyorsunuz.

Trafik sigortasını her yıl zorunlu olarak yenilemeniz şart. Sigortanızın yenilemesini geciktirdiğiniz takdirde, bir sonraki priminizde gecikme cezası da dahil oluyor. Bu nedenle trafik sigortanızı günü gelmeden yenilemenizde fayda var.

Koalay.com’da farklı sigorta şirketlerinin poliçe seçeneklerini inceleyip satın alabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.