Yaz lastiği

Yaz lastiğine geçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Baharın gelişiyle birlikte yazlık lastikler araçlarda yerini almaya başladı. Eğer henüz yaz lastiğiniz yoksa aracınız için yeni bir takım edinmenin zamanı geldi de geçiyor. Yaz lastiğiniz var ancak tamir edilemeyecek bir hasar görmüşse, lastik yasal aşınma sınırındaysa, yeterli donanımlara sahip değilse, eskime sinyalleri veriyorsa, güvenliği tehlikeye atacak cinsten kopmalar, inme veya patlama gibi bir durum söz konusuysa mutlaka yeni lastikler almanız gerekiyor.


Kış lastikleri, ısınan havayla birlikte +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda ve kış koşullarında sürücülere sağladığı avantajları yitirmeye başlıyor. Daha üstün performans ve güvenli bir sürüş için bahar ve yaz aylarında yaz lastikleri kullanılmalı.


Kış lastiği kullanırken saklanan yaz lastikleri araca yeniden takılmadan önce diş derinliğinin mutlaka kontrol edilmesi ve diş derinliğinin 1.6 mm’den daha düşük olmadığından emin olunması gerekiyor. 1.6 mm’den daha az diş derinliği olan lastikler yol tutuşu, fren mesafesi, yakıt tüketimi gibi konularda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu durumdaki lastiklerin kullanılması yasal olarak da mümkün olmadığından, yenileri ile değiştirilmesi gerekiyor.


Lastiklerde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise düzensiz aşınmalar. Yaz lastiklerinizin diş, topuk, yanak ve sırt kontrollerini yaptırmak gerekiyor. Lastiğinizin herhangi bir noktasında görülen düzensiz aşınma, delinme, yıpranma ve yırtılma gibi sorunlar lastik konusunda uzman kişiler tarafından incelenmeli ve tamiri mümkün değilse lastikler yenilenmelidir.


Lastiklerinizin doğru ve teknik olarak uygun janta monte edilmesi ve uygun hava değerlerinde şişirilip şişirilmediğini kontrol edilmesi de büyük önem taşıyor. Lastiğinize aracınızın kitabında önerilen doğru ve uygun havayı basmanız gerekiyor.


Aracın dengesi için önemli bir konu olan balans ayarı özellikle lastik değişim zamanlarında mutlaka dikkat edilmesi gereken bir konu. Lastiklerinizi aracınıza monte ettirirken karşılıklı gelen bijonları sıkarak tam ve sağlıklı bir şekilde taktırmak ve sıkılığından emin olmak gerekiyor.


Hava basıncı kontrolü de önemli noktalardan biri. Lastiğinizin havalarını mümkün olduğunca sık ve lastikler soğuk iken ölçmeli ve azalma var ise tamamlatmalısınız. Doğru lastik doğru hava basıncı ile daha verimli çalışır. Yüksek hava lastiğinizin sırtının ortasında, düşük hava ise lastiğinizin sırtının omuza doğru kenarlarında anormal aşınmalara yol açar ve zamanından önce lastiğinizi değiştirmek zorunda kalırsınız.


Eskimiş, inik veya herhangi bir sebepten hasar görmüş bir lastiğiniz varsa yukarıdaki önerilerimize uyarak lastiğinizi bir an önce değiştirmenizi öneririz Aksi halde aşınmış bir lastikle yola çıkmak güvenli olmadığı gibi çeşitli kazaların oluşmasına yol açabilir. Trafikte sizin ve aracınızın başına gelebilecek hasarlara karşı tedbirli olmak için kasko ve trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.