Yaz Aylarında Araba Masrafları Nasıl Azaltılır?

Yaz Aylarında Araba Masrafları Nasıl Azaltılır?

Yaz tatili ulaşımı için en fazla tercih edilen araçların başında otomobiller geliyor. Arabayla yolculuk etmek her ne kadar keyifli olsa da uzun yolculuklar yorucu ve masraflı olabiliyor. Az maliyetle güzel bir tatil geçirmek hepimizin ortak arzusu. Peki bunun için ne yapmak gerekiyor?


Birkaç basit ve önemli noktaya dikkat ederek keyifli ve huzurlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak adına aracınızın masrafını azaltmanın püf noktalarını bir araya getirdik. Bu önerilere uyarak rahat ve hesaplı bir tatile adım atabilirsiniz.

 

1. Aracın Bakımını İhmal Etmeyin

Uzun yola çıkmadan önce aracınızı detaylı bir kontrolden geçirin ve gerekli bakımları yaptırın. Bu sayede aracınızda meydana gelebilecek sorunları önlerken, can güvenliğinizi de korumuş olursunuz.


Aracın motor yağını, hava filtresini, frenlerini ve lastik basıncını mutlaka kontrol edin. Gerekliyse motor yağına ekleme yapın. Hava filtresi kirlenmişse mutlaka temizletin. Kirli hava filtresi motor performansını düşürdüğü gibi yakıt tüketimini arttıracaktır.

 


2. Klimayı Ara Sıra Kapatın

Klimayı sürekli açık tutmak yakıt sarfiyatını arttırabilir. Bu nedenle havaların fazla sıcak olmadığı zamanlarda klimayı açmamanızda fayda var. Yola çıkmak için sabah saatlerini veya güneşin etkisinin az olduğu akşam saatlerini tercih edebilirsiniz. Sabah saatlerinde veya güneşin etkisinin az olduğu akşam saatlerinde yola çıkmanızı öneririz.

 


3. Hız Limitlerini Aşmayın

Hız limitlerinin dışına çıkmamaya özen gösterin. Yüksek hızda gitmek yakıtın çabuk bitmesine neden olacağından yakıt alımını arttırır. Bu da sizi fazladan masrafa sokar. Ayrıca fazla süratli araba kullanmak kazalara yol açabilir. Kaza sonucu hem siz hem de aracınız zarar görebilir. Bu nedenle yolculuklarda hızınıza dikkat edip sabit bir hızda gitmeye özen gösterin. Böylece hem yakıt tasarrufu sağlar, hem de hızın neden olabileceği tehlikelere karşı korunabilirsiniz.

 


4. Aracınızı Uzun Bir Süre Rölantide Çalıştırmayın

Aracınızı sakın 30 saniyeden fazla süreliğine rölantide çalıştırmayın. Bu durum yakıtınızın çabuk bitmesine yol açar. Aracınızı mümkün olduğunca doğru hız limitleriyle ısıtmayı deneyin.

 


5. Aracınızdaki Gereksiz Eşyaları Boşaltın

Aracınızda bulunan gereksiz yüklerden kurtulun. Yola çıkarken yolda ve gideceğiniz yerde ihtiyacınız olacak eşyaları yanınıza almaya özen gösterin. Aracı fazla eşya ile doldurup lüzumsuz ağırlık yapmayın. Bu tip ağırlıklar yakıtınızın %25 oranında azalmasına neden olabilir. Ancak kriko, stepne, ilk yardım çantası, yangın söndürücü gibi ekipmanları mutlaka yanınızda bulundurun.

 


6. Kasko Sigortasını Eksik Etmeyin

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka kasko sigortası yaptırın. Kaskonuz varsa, herhangi bir hasar veya kaza durumunda bunun avantajını fazlasıyla görürsünüz. Küçük primler ödemekten kaçınıp kasko yaptırmazsanız, yolda başınıza gelecek bir risk durumunda büyük masraflar altına girebilirsiniz. Aracınızı ve kendinizi güvence altına almak için kaskoyu ihmal etmeyin.


Koalay.com anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerini en ileri teknolojiyle sizin adınıza gerçek zamanlı olarak sorgular ve size zaman kazandırır. İhtiyacınıza ve bütçenize en uygun sigorta poliçesini bulmanın en kolay yolu Koalay, dilediğiniz teklifi seçebileceğiniz güvenilir bir online sigorta brokeridir.

Koalay.com'dan ücretsiz olarak kasko sigortası ve trafik sigortası teklifi alabilirsiniz.

Trafikte Telefon Kullanmak Kaza Riskini Arttırıyor

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, telefona göz ucuyla bakmak ve benzeri hareketler kaza riskini arttırmaktadır.

Çocuklarla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural

Çocuklarla rahat ve güvenli bir yolculuk arzu ediyorsanız, uymanız gereken 7 altın kuralı dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Araba Fiyat Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Araba fiyat karşılaştırması nasıl yapılır? Araba fiyatlarını belirleyen unsurlar nelerdir? Tüm detayları sizin için derledik!