Türkiye’deki hasarlı araç sayısı artıyor!

Türkiye’deki hasarlı araç sayısı artıyor!

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin (SBM) yayınladığı Hasar Takip Merkezi verilerini Koalay.com olarak sizler için inceledik. 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde eksper raporuna konu olan hasarların % 56,2’sini kasko ürünleri, % 43,8’ini ise trafik ürünleri oluşturdu ve geçen yılın ilk yarısına göre %12 artışla toplam 728.685 hasar raporu kayıtlara geçti.

 

Kazalarda Hasarların Çoğu, 3 bin TL’nin Üzerinde.

Hasar Takip Merkezi verilerine göre, 2018’in ilk yarısında trafik sigortası kapsamında bildirilen hasar rapor adedi geçen yılın aynı dönemine göre %14 artışla 318.886’a yükseldi. Kasko sigortası olan araçlarda rapor edilen hasar adedi ise %11 artışla 409.799 oldu. Kaskoda 3 bin TL’den fazla hasarlarda tutulan rapor adedi 217.724’e yükselirken, trafik sigortasında ise 92.622’ya ulaştı. 

 

Hem kasko hem de trafik sigortasında en fazla rapor 3 bin TL üzeri hasarlarda tutuldu. Koalay.com'un Ocak-Haziran dönemindeki satış verilerini incelediğimizde trafik sigortası için ödenen ortalama prim 690 TL iken, kaskoda ortalama prim 1.075 TL oldu. Araç sigortası primleri olası kaza risklerine karşı çok daha düşük seviyelerde yer alıyor. Kaza sonucu ortaya çıkan hasar bedeli, sigortası olmayan araç sahibinin kusurlu bulunması durumunda, kendisinden tazmin ediliyor ve araç sigortası primlerinin yanında çok daha büyük mali külfetlere yol açıyor.  

Trafik sigortası ise Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen hasar limitleri kapsamında hasar ödemesi yapabiliyor. Trafik sigortası ve ödeme limitlerine ilişkin detayları “Trafik sigortasının hangi durumlarda ödeme yapar?” başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

 

Güvence Hesabı’ndan Sigortasız Araçlara 185 milyon TL Ödeme Yapıldı.

En fazla hasar alan araç grubu otomobiller olurken trafik sigortası kapsamında tutulan 229.811 rapor otomobillere, onu takip eden 45.598 rapor ise kamyonetlere ait. Kasko ürünlerinde ise otomobilde 317.282, kamyonette 53.123 rapor tutuldu. Araç sigortası olup da başvuru yapabilenler şanslı olanlar. Trafik sigortasız araçların karıştığı kazalarda, zarar gören kişilerin sigorta güvencesinden yoksun kalmaması için kurulan Güvence Hesabı’ndan ilk 6 ayda 3.102 dosya için toplam 185 milyon TL ödeme yapıldı.

Sigorta suistimalleri ise %38 düşerken, en çok suistimal sürücü değişikliği, hasar sonrası sigortalama, planlanmış hasar ve ‘vurup kaçtı’ bahanesi yöntemleriyle gerçekleşti. Eğer ikinci el araç satın alacaksanız öncelikle “Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama” yapmanızı öneririz.

 

En Yüksek Hasar Ortalaması Yurt Dışında ve Bitlis’te!

Trafik hasar ortalaması en yüksek ilk 5 il; Hakkâri, Bitlis, Tunceli, Mardin ve Artvin olarak sıralandı. Trafik sigortasında otomobiller için dosya başı toplam maliyet Hakkari’de 8.773 TL, Bitlis'te 7.188 TL ve Tunceli’de 6.291 TL oldu. Kaskoda hasar ortalaması en yüksek yurt dışında gerçekleşirken, onu Bitlis, Bingöl, Burdur ve Gümüşhane takip etti. Kaskoda otomobil için dosya başı toplam maliyet yurt dışında 28.635 TL, Bitlis’te 16.176 TL, Bingöl’de 15.555 TL olarak kayıtlara geçti.

 

Siz de kendinizi ve ailenizi büyük maddi yükümlülüklere karşı teminat altına almak için trafik sigortanızı Koalay.com’u ziyaret ederek yenileyin, 3 dakika içerisinde, kredi kartınızla en uygun fiyata sigortanızı online satın alın.

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapar?

Trafik sigortası hangi durumlarda ödeme yapar? Ödeme yapmadığı durumlar nelerdir? Soruların cevapları Koalay.com blogunda!

Plaka İle Araç Hasar Kaydı Sorgulama

Plaka sorgulatarak araç hasar kaydı nasıl yapılır? Kullanabileceğiniz tüm yöntemler burada!

Kaza Sonrası Hasar Tespit Önerileri

Hasar tespit tutanağını doldururken nelere dikkat etmelisiniz? Koalay.com deneyimi ve güvencesi ile öğrenmek için tıklayın!