Trafik Sigortasındaki Değişiklikler

Trafik Sigortasındaki Değişiklikler Genel Kurul'da Kabul Edildi

Torba Kanun tasarısında trafik sigortasını düzenleyen maddeler TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

 

Yasa çıkınca trafik sigortasında neler değişecek?

Kısa zamanda yasalaşması beklenen tasarı ile zorunlu sorumluluk sigortasında ödenecek tazminatlar özel esaslara bırakılacak, özel esaslarda kural bulunmayan durumlarda genel esaslar uygulanacak. Tazminatlar ile ilgili kanun ve genel şartlarda düzenlenmeyen hususlar hakkında Türk Borçlar Kanunu’nun haksız fiillere ilişkin hükümleri uygulanacak.

Çıkacak yeni yasada, hak sahibinin kusurlu olduğu durumlarda ki tazminat talepleri, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri, bu kanun çerçevesinde hazırlanan zorunlu mali sorumluluk sigortası genel şartları ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepler, zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışında kalacak.

 

Trafik Kazalarında Hayatını Kaybedenler

Yeni çıkacak yasa öncesi uygulamada trafik kazalarında hayatını kaybedenler için ödenecek tazminatlar konusu belirgin değildi. Mahkemeler, kişiden kişiye değişen tutarlarda tazminatlara hükmediyor, sigorta şirketleri de bunları ödemek zorunda kalıyordu. Yeni yasa ile birlikte trafik kazalarında hayatını kaybedenler için sigortadan ödenecek tazminat miktarları, yani yakınlarına yapılacak ödeme tutarı, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek olan hesaplama yöntemi ile netleştirilecek.

Bu değişimle birlikte kaza sonucu hayatını kaybedenler için tazminat ödemeleri mahkemelerde dava konusu olmaktan çıkacak.

 

Kusurlu Sürücüler

Bugüne kadar yapılan uygulamada, sürücü alkollü olarak kaza yapsa bile tazminat hakkına sahip oluyordu. Yani kusurlu sürücüler de trafik sigortasından tazminat haklarını kullanabiliyordu. Yeni yasa ile birlikte kusurlu sürücülere ve yakınlarına tazminat ödenmeyecek.

Bu değişimle birlikte sigorta şirketleri kusurlu sürücülere ödedikleri tazminat yükünden kurtulmuş olacak.

 

Tazminat Talepleri İçin Öncelikle Sigorta Şirketlerine Başvurulacak

Tazminat konusundaki belirsizlikler sebebiyle, kazada yakınlarını kaybedenler aracılar vasıtasıyla yüksek tazminatlar talep edebilmek için doğrudan mahkemelerde dava açabiliyorlardı. Yeni yasa ile tazmina talepleri öncelikle sigorta şirketine yapılacak. Sigorta şirketinin başvuru tarihinden itibaren 15 gün içinde başvurulara yazılı cevap vermesi zorunlu olacak. 15 gün içinde cevap alınamaz veya sigorta şirketinin önerdiği tazminat ödemesi yeterli bulunamazsa mahkeme yolu açılacak.

 

Trafik Sigortası Fiyatları Düşecek Mi?

Yapılan düzenlemeler sigorta şirketlerinin üzerindeki tazminatlar yükünün belirsizliğini ortadan kaldıracak. Tazminatlar konusunun daha belirgin olması, sigorta şirketlerinin finansal yükünü azaltacağı için, maliyetlerin de düşmesi bekleniyor. Ancak yeni yasa doğrudan trafik sigortası fiyatlarının düşmesi anlamına gelmiyor. Sigorta şirketlerinin yeni yasaya göre fiyatlarını düşürüp düşürmeyeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

 

Trafik Sigortası Maliyetlerimi Nasıl Düşürürüm?

Trafik sigortası yenileme dönemi gelen araç sahipleri halen yükselen fiyatlarla zorunlu trafik sigortasını yenilemekte. Bu noktada maliyetleri düşürmenin yolu, farklı sigorta şirketlerinin fiyatlarını Koalay.com'da sorgulamak ve en uygun fiyatlı sigorta şirketini seçmek olacaktır.

 

Trafik Sigortası Teminatları Sigorta Şirketine Göre Değişiyor mu?

Kasko sigortasından farklı olarak trafik sigortası teminatları her sigorta şirketi için aynı kapsamda oluyor ve yasayla belirleniyor. Trafik sigortası poliçesi yaptırırken sigorta detaylarını incelemek gerekmiyor. Teminatlar özellikle kasko sigortasında detaylı incelenmesi gereken bir konu.

 

En Uygun Trafik Sigortası Hangisi?

Bu sorunun kesin bir cevabı bulunmuyor. Aracınız için en uygun trafik sigortası fiyatını hesaplamak için Koalay'da 3 dakikada teklif alıp en uygun trafik sigortası seçeneğini görebilirsiniz.

 

Zorunlu Trafik Sigortasını Yaptırmamanın Cezası Var Mı?

Karayolları trafik kanunu gereğince trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkılmaması gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırılmadan veya mevcut trafik sigortasının süresi dolduktan sonra yenilenmeden kullanılan araçlar trafik polisi tarafından otoparka çekilerek ceza kesilir.

Aracınızın zorunlu trafik sigortası yenileme dönemi geldiyse Koalay.com'dan farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini alabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.