Trafik Sigortasında Eşdeğer Parça Uygulaması Değişiyor

eşdeğer parça uygulaması

Hazine Müsteşarlığı tarafından 1 Haziran 2015 tarihi itibariyle şartları yeniden düzenlenen Zorunlu trafik sigortasında, dikkat çeken değişikliklerden biri de eşdeğer parça konusu. Genel şartlarda “eşdeğer parça” ile “orijinal parça” tanımları yapıldı. Sigorta şirketlerinin hasarlı araçların onarımında kullandığı eşdeğer yedek parça uygulamasında birtakım değişiklikler var.


Kaza tarihine göre model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçlarda hasar gören parça, onarımı mümkün değilse önce orijinaliyle, orijinal parçanın bulunmaması durumunda ise eşdeğer veya ömrünü tamamlamamış araçlar kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değiştirilecek.
 


Eşdeğer Parça Uygulaması

Eşdeğer veya ömrünü tamamlamamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişimi mümkün olduğu halde, sigortacının onayı olmadan orijinal parça ile onarım yapıldığında şirket kısmi bir sorumluluk alacak.


Sigortacının sorumluluğu, benzer hasarlardaki onarım uygulamasına göre, eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça bedeli ile sınırlı olacak. Kısmi onarımlarda ise sigorta şirketi yedek parça temin edebilecek.


Eşdeğer parça konusunda bir diğer yenilik ise kullanılacak eşdeğer parçaların belgelendirilecek olması. Yeni genelge ile eşdeğer parçalar belgelendirilecek ve sigorta şirketleri belgelendirilmeyen araç parçalarını tedarik edemeyecek. Kullanılacak ürünün TSE tarafından uluslar arası standartlar kapsamında testlerden geçirerek 2 yıllığına belgelendirilmesi gerekiyor.


Yurt dışından ithal edilecek parçalar ise, Türk Akreditasyon Kurumu’ndan veya Uluslararası Akreditasyon Forumu çatısı altındaki ISO\IEC 17065 standardına uygun olarak akredite olmuş kuruluşlar tarafından belgelendirilmeleri halinde kullanılabilecek.Yeni Düzenlemeye Göre Neler Değişti?

Yeni düzenlemeye göre en fazla hasara maruz kalan ve şikayet nedeni olan parçalara öncelik tanındı. Bu parçaların mevzuata uygun bir tesiste üretilip satışa sunulması gerekiyor. En çok hasar gören 20 parça belirlenip sigorta sektörüyle paylaşıldı ve içlerinde en çok zarar gören parçalar seçilip bunların belgelendirilmesine karar verildi.


Türkiye Sigorta Birliğine göre, orijinal yedek parçaların dışında kalan parçaların, fonksiyonellik, malzeme özellikleri ve tasarım boyutları bakımından özel standartlara uygunluğunun test edilmesi gerek. Testler sonucunda uygunluğunu onaylandığı takdirde belgelendirilecek. Belgelendirme 2 yıl süreyle Türk Standartları enstitüsü tarafından yürütülecek.


Anlaşmalı olduğu farklı bir çok sigorta şirketinin tekliflerini anlık olarak sorgulayan ve en uygun seçenekleri size sunan Koalay’da bütçenize en uygun sigorta poliçesini satın alabilirsiniz. Koalay olarak size sunacağımız teklifler sigorta şirketlerinin sunduğu en düşük fiyatlara ilave bir komisyon ve ücret içermiyor.


Koalay’da aracınız için en uygun trafik sigortası teklifini seçin, kredi kartınızla anında satın alın. Komisyonsuz trafik sigortası poliçesiyle ilgili detaylı bilgi alın.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Neden Trafik Kazası Oluyor?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı hazırlanırken, kaza yapan kişiler tutanakta istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve imzalanır.