trafik sigortası fiyatları

Trafik Sigortası Fiyatlarında Son Durum Nedir?

İki yıldır sürekli artışta olan zorunlu trafik sigortası fiyatları bu yıl yüzde 100’ün üzerinde bir artış gösterdi. 2015 Ocak ayına göre 2016 Ocak ayı fiyatlarının yüzde 105’in üzerine çıktığını söylemek mümkün. Sigorta Birliği Merkezi’nden alınan bilgilere göre geçen yıl 287 lira olan Zorunlu trafik sigortası primi bu yıl 590 liraya çıkmış durumda.

2015 Haziran ayından itibaren artan trafik poliçesi primleri Ağustos ayında zirveye ulaştı. O dönemde fiyatlar 362 liradan 423 liraya kadar çıktı. Ve Ağustos ayı sonrası artış devam etti. . Özellikle dar gelirli kişiler bu yüksek tutarları öderken zorlanabiliyor. . Ayrıca yeni düzenlemeye göre kaza yapan araç sahibi ile hiç kaza yapmayan sürücülerin benzer tutarı ödüyor olması tartışma konusu oldu.

Sigorta şirketlerinin 2015 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 1.7 milyar TL zarara uğraması, son 10 yılda 7 milyar TL zarar etmesi bu artışın en büyük sebeplerinden.

Bedeni hasar tazminatlarının artması, değer kaybı teminatının dahil olması, tazminat konusunda belirsizliklerin olması, yedek parça maliyetlerinin artması gibi birçok nedenden dolayı Sigorta Şirketlerine sermaye yükü getirmesi bu artışı kaçınılmaz hale getirdi.

Trafik sigortası primlerini arttıran en önemli nedenlerden biri de değer kaybı teminatı oldu. Kusursuz araç sahibinin kaza sonrası aracında meydana gelecek hasar nedeniyle oluşan değer kaybının davaya gerek duyulmadan karşılanması sigorta şirketlerinin masraflarını iyice arttırdı. Bu durumda zorunlu trafik sigortası primleri kaskoya yaklaştı.

En yüksek prim artışı kaza yapmayanlarda

Fiyat artışları Ağustos ayından itibaren başladığı için geçen yıl şubat- ağustos ayı arasında sigorta yaptıranlar bu artıştan etkilenmedi. Ağustos ayı itibariyle bu artış iki katına çıktı. Bu durumdan en çok etkilenenler ise kaza yapmayanlar oldu. 4 yıl ve daha fazla kaza yapmayanlar yüzde 43’lük bir artış, 5’inci basamakta olanlar yüzde 41’lik bir artış, 6’ıncı basamaktakiler ise yüzde 37’lik bir prim artışına maruz kalıyor.

Sigortasını 2015’in ilk yılında yaptıranları bu yılın ilk yarısındaki yenilemelerinde yaklaşık yüzde 100 oranında bir zam bekliyor. Çünkü fiyat artışı yılın 6’ıncı ayından sonra arttı. Artıştan etkilenmeyenler şimdi iki katı bir zamla karşılaşacaklar.

Fakat geçen yılın ikinci yarısında poliçe yaptıranlar daha şanslı. Onlar bu yılın ikinci yarısındaki yenilemelerinde yüzde 35’e varan bir artışa tabi olacak.

İllere göre prim tutarları

İllere göre prim tutarları değişiklik gösteriyor. Bu konuda Türkiye Sigorta Birliği'nin, 2016 yılı trafik sigortası fiyatlarını içerdiği tablo incelenebilir.

Trafik sigortası fiyatlarının artmış olması uygun fiyatlı sigorta bulmamıza engel değil. Her sigorta şirketinin aynı araç için belirlediği fiyat teklifleri farklı olabildiği için, farklı şirketlerin sigorta tekliflerini inceleyerek bütçenize uygun bir alternatif bulmanız mümkün. Bir şirketin aynı araç için verdiği fiyat teklifi ile diğer şirketin teklifi arasında 1.000 liranın üzerinde fark olabiliyor. Bu anlamda farklı şirketlerin trafik tekliflerini sorgulayarak %50’ye varan bir indirim elde edebiliyorsunuz.

Bu konuda en son açıklama ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, "Sigorta şirketleri de buna dayanarak -tabii bu bir havuz- oradan primlerini artırdılar ama bugünlerde yapacağımız bir düzenlemeyle belki de alternatiflerden bir tanesi, kasko ile trafik sigortasının içeriğini bir arada göz önünde bulundurup tek bir poliçeye dönüştürerek ve bu yasal boşluktan kaynaklanan istismarın da önüne geçerek yeni bir sigorta sistemini devreye sokacağız" diye konuştu.

Trafik sigortanızı yenileme zamanınız geldiyse ve uygun fiyata trafik sigortası arıyorsanız, bu konuda güvenilir, hızlı ve pratik bir adres olan Koalay.com’u tercih edebilirsiniz. Koalay.com’da birkaç basit adımda yerinizden kalkmadan en uygun trafik sigortası tekliflerini karşılaştırarak bütçenize en uygun trafik sigortasını satın alabilirsiniz. Trafik sigortası ile ilgili en son gelişmeleri https://www.koalay.com/blog adresinden takip edebilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.