Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik Sigortası Fiyatları Düşecek Mi?

Son yıllarda sigorta sektörünün büyük ölçüde zarara uğraması zorunlu trafik sigortası fiyatlarını da etkiledi. Bedeni hasarlardan doğan tazminat tutarlarının fazlalığı, döviz kurundaki artış ile yedek parça maliyetlerinin artması, teminat tanımlarındaki belirsizlikler nedeniyle ortaya çıkan yüksek tazminat talepleri ve daha birçok durum sigorta şirketlerini maddi açıdan zorlayarak primlerin artmasına neden oldu.

İki yıldır yükselişte olan trafik sigortası fiyatları 2016 yılında daha da artıyor. Bu durumda 1 Haziran 2015’te Trafik sigortası Genel Şartları’nda yapılan değişikliklerle birlikte sigorta şirketlerinin ödemekle yükümlü olduğu yüksek tazminat tutarlarının etkisi var.

Sigorta şirketlerinin zorunlu trafik sigortasında 2015 yılının ilk 9 ayında yaklaşık 1.7 milyar TL zarar etmesi ve son 10 yıllık zararın 7 milyar TL’ye ulaşması, trafik primlerindeki artışı kaçınılmaz hale getirdi.

Yeni uygulamaya göre trafik sigortası için iki yıl önce ödediğiniz fiyatla şimdiki arasında 10 kata kadar çıkan bir fark görülebiliyor. Araçların değer kaybının sigorta tarafından karşılanması, hasarlı araçların artması sigorta şirketlerinin karlılığını olumsuz yönde etkilediğinden bu artışın olması son derece doğal.

Artışın nedenlerinin arasında bedeni hasarlara bağlı tazminat talepleri önemli rol oynuyor. Kazada hasar gören 3.şahısın yaralanması ve vefatı durumunda sigorta şirketinin yüksek tazminatlar ödemesi şirketleri zor duruma sokabiliyor. Trafik sigortalarında sigorta şirketinin en çok ödediği tazminatın vefat ve sakatlık üzerine olduğunu söyleyebiliriz.

Haziran 2015’te yapılan düzenlemeyle trafik poliçelerine eklenen değer kaybı teminatı da sigorta şirketlerinin maliyetini olumsuz yönde etkileyen bir durum. Bu teminat ile birlikte şirketler kaza sonucu hasar gören aracın değer kaybını karşıladığından maddi açıdan büyük bir yükün altına giriyor. Bu sebeple prim artışı kaçınılmaz oluyor.

Trafik sigortası şartlarına göre tam serbest döneme geçildiğinden şirketler sigorta primlerini kendileri belirleyebiliyorlar. Trafik sigortasını yaptırmak zorunlu olduğu için şirketler kendi karlılığını göz önünde bulundurarak bir fiyat belirliyor.

Bu serbest tarifenin sürücülere avantajı şu olabilir; her sigorta şirketi kendine göre bir değerlendirme yaptığından sundukları teklifler farklı olabiliyor. Yani aynı araç için iki farklı şirketin farklı fiyat sunması mümkün. Hatta sigorta şirketlerinin sunduğu fiyatlar arasında 1.500 TL’ye varan farklar görülmekte.

16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren zorunlu trafik sigortasında artışa bir çözüm bulmak amacıyla Hazine Müsteşarlığı teknik bir çalışma başlatmış durumda. Öncelikli olarak Destekten Yoksun Kalma Tazminatı’nın hesaplamasına standart getirilmesi planlanıyor. Standart hesaplama yönteminin Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılacak değişiklik ile kalıcı hale geleceği öngörülüyor.. Bu sayede bedeni zararlarda ödenecek rakam belirlendikten sonra yeniden mahkeme kanalıyla değiştirilemeyecek. Hazine müsteşarlığının yapacağı çalışmanın 2 ayda sonlanacağı belirtiliyor. Yeni uygulama ne zaman başlayacak? Trafik sigortası fiyatlarına ne şekilde yansıyacak henüz belli değil.

Bu noktada uygun fiyata trafik sigortası satın almanın en iyi yolu online karşılaştırma siteleri oluyor. Trafik primlerindeki artışa rağmen uygun fiyatlı trafik sigortası arıyorsanız, sigorta sorgulama sitelerine göz atmanızda fayda var.

Bu tür sitelerde farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırıp bütçenize en uygun seçeneği bulabilir ve dilediğiniz poliçeyi kolayca satın alabilirsiniz. Bu anlamda hızlı, pratik ve güvenilir bir adres arıyorsanız, vakit kaybetmeden Koalay.com’u ziyaret edin.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.