Trafik Sigortası Artışı

Trafik Sigortası Artışı En Fazla Hangi Araçları Etkiledi?

Zorunlu trafik sigortası primlerinin artması sürücüleri maddi açıdan olumsuz etkiledi. Bedeni hasarlara bağlı yüksek tazminat talepleri, araçların değer kaybının sigorta tarafından karşılanması, tazminat hesaplama konusundaki belirsizlikler gibi birçok neden sigorta şirketlerini maddi açıdan zarara uğratarak zorunlu trafik sigortası fiyatlarının artmasına neden oldu. Bu artıştan en çok etkilenenler ise aracını bir yıl önce alıp ikinci yılında sigortasını yeniletenler oluyor.

Fiyatları etkileyen basamak sistemi nasıl işliyor?

Primlerin basamaklara göre belirlendiğini söyleyebiliriz. İlk kez sigorta yaptıranlar 4’üncü basamaktan sisteme dahil oluyor. Kaza yapılmayan her yıl bir basamak ilerliyorsunuz. 4 yıl hiç hasarınız olmadığında 7’inci basamağa çıkıyorsunuz. Basamak arttıkça ödeyeceğiniz prim miktarı azalıyor. 7’inci basamaktaysanız, en az primi ödüyorsunuz. Kaza yaptıkça bir basamak geriliyorsunuz. Birinci basamağa yaklaştıkça ödeyeceğiniz prim de artıyor.

Fiyat artışından en çok hangi araçlar etkileniyor?

Verilere göre fiyat artışından en çok etkilenen kesim aracını bir yıl önce alıp bu yıl sigortasını yenileyenler oldu. Bu gruptakiler yüzde 39 daha fazla prim artışına maruz kalıyor.

Fiyat artışından etkilenen diğer bir kesim ise sisteme yeni dahil olanlar. Sisteme yeni katılanların yüzde 38 oranında daha fazla prim ödeyeceğini söylemek mümkün.

Kaza yapanlar da bu durumdan olumsuz etkileniyor. Aracını aldığı tarihten itibaren iki yıl üst üste kaza yapanlar yüzde 34 daha fazla prim ödeyecek.

7’inci basamakta olanlar ise fiyat artışından en az etkilenenlerden. Bu basamaktakiler yüzde 24’lük bir zamma tabi tutuluyor.

İstatistiklere göre 2014-2015 yılı arasındaki poliçelere bakıldığında hasarsız sürücülerin ortalama priminin daha fazla arttığını söylemek mümkün.

Özellikle 5, 6 ve 7.basamaktaki araçlar artışa maruz kaldı. 6’ncı basamaktaki poliçelerin sayısı yüzde 5.6 oranında artarken, 57.basamakta yüzde 1.7’lik bir artış oldu. 7.basamaktakilerin primi ise yüzde 15.5 oranında arttı.

Hasarsız sürücülerin prim artışından etkilenmemek için sigorta yaptırmaktan kaçındığını görüyoruz. Türkiye Sigorta Birliği Başkanı’nın açıklamasına göre sigortalı araç oranının yüzde 82.5’ten yüzde 80.5’e indiğini söyleyebiliriz.

Trafik Sigortası Fiyatları Neden Arttı?

2015 yılı ortasında devreye giren yeni uygulama ile fiyatlar oldukça fazla yükseldi. Ölümlü kazalarda ödenen tazminatların belirsizliği, yeni uygulama ile kazalı araçlara değer kaybı tazminatı ödenmesi, artan kurlara bağlı olarak parça fiyatlarında ki artış gibi bir çok sebep fiyatları artırmış durumda.

sigorta şirketlerine göre üzerinde durulması gereken birkaç konu daha var. Bunların başında gelen bedeni tazminatlar konusunda birtakım yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bu anlamda sigorta şirketleri, vefat tazminatlarının hesaplanmasına standart getirilmesi ve mahkemelerin bu standartlara uyması gerektiğini öne sürüyor. Bunun yanı sıra sigortacılar tazminat için önce sigorta şirketine başvurulmasının ve sigorta şirketinden beklenilen yanıtın alınamaması halinde mahkemeye gidilmesinin altını çiziyor.

Ayrıca yeni düzenlemede kusurlu sürücüye tazminat ödenmemesi gerektiği savunuluyor. Sigorta şirketleri sürücünün kusurlu olduğu bir kazada ve buna bağlı olarak meydana gelen ölümlerde sürücünün kendisine ve ailesine ödeme yapmayı uygun görmüyor. Bu konularda Sigortacılar Birliği yetkili birimlerle görüşüp bu konuların yasallaşması için irtibata geçmiş durumda. Böylece sigorta şirketlerinin giderleri azalacağından primlerin azalması mümkün olabilecek.

Trafik sigortası ile ilgili her gün yeni bir açıklama yetkililerden geliyor. Bu konuda en güzel haberleri Koalay.com’un https://www.koalay.com/blog adresinde yer alan blogundan takip edebilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.