Trafik Kazalarında Çocuk Ölümleri Giderek Artıyor

Trafikte çocuk güvenliği

Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybedenler arasında 0-14 yaş arasındaki bebek ve çocuklar öne çıkıyor. Koalay.com olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan trafik kazası verilerini sizler için derledik. 22 milyondan fazla trafiğe kayıtlı aracın bulunduğu ülkemizde, son 10 yılda trafik kazaları %45 artarak 1,2 milyona ulaştı. Trafik kazası olma oranı da yükseldi: 2006 yılında 33 saniyede bir kaza gerçekleşirken, bugün bu oran 25 saniyeye çıktı. Çocukların, trafik kazaları sonucu hayatlarını kaybetme oranı Türkiye’de %12, Almanya’da %5, İngiltere’de %6, ABD’de ise %6,5.

 

T.C. Sağlık Bakanlığı’na göre, Türkiye’de ölüm nedenleri arasında 3. sırada yer alan ‘trafik kazası sonucu ölüm’, ülkemizin en önemli halk sağlığı ve güvenlik sorunlarından biri olarak yer alıyor. Yalnızca 2017’de trafik kazalarında yaşamını yitiren çocukların sayısı %86 artarak 498’e ulaştı. Kaza anında ağır veya hafif yaralanan çocuk sayısı ise 36.850’ye yükselerek %115 artış gösterdi. Bu ölüm ve yaralanmaların birçoğunun çocuk koltuğu ve emniyet kemeri kullanarak önlenmesi mümkün.

 

Örneğin 40 km hızla giden bir araçta olası bir çarpışma anında, kucağınızdaki 5,5 kg ağırlığındaki bebek kollarınıza 110 kg kuvvet uygulayarak tutamayacağınız kadar ağır hale gelerek ne yazık ki kucağınızdan fırlar. 2010 yılında, araçlarda çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu getiren yasa çıkmasına rağmen, Türkiye’de çocuk koltuğu kullanım oranı %23. Çocuk koltuğu kullananların da %90'dan fazlası 0-3 yaştan sonra çocuk koltuğunu değiştirmiyor ve sonrasında koltuk kullanımını bırakıyor. Halbuki Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre; çocuk koltuğu kullanılması mecburi olan ülkelerdeki trafik kazalarında çocuk ölümleri %3 civarındayken, zorunlu olmayan ülkelerde bu oran %46’yı buluyor. Çocuk koltukları doğru kullanıldığı takdirde, kaza sırasında çocukların zarar görme riski %77 oranında azalıyor.

 

Kazalarda oluşabilecek hasarlara karşı ailenizi korumak için, araç sigortanızı Koalay.com’dan en uygun fiyatla hemen yaptırabilirsiniz.

Bayram Trafiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram ve tatil döneminde yoğun trafik koşullarında sürücülerin yolda dikkat etmesi gereken hususlara yer vermek istiyoruz.

Türkiye’deki Trafik Kazası İstatistikleri

Türkiye'de yaşanan trafik kazalarına ilişkin güncel bilgileri Karayolları Genel Müdürlüğü verilerinden hareketle sizler için derledik.

Baharda Gidilebilecek En Güzel 5 Avrupa Şehri

Baharda nereye gitsem?’ kararsızlığını yaşayanlar ve baharı farklı bir Avrupa şehrinde karşılamak isteyenler için oldukça hoş alternatifler hazırladık.