motorlu taşıtlar vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemeyi unutmayın

Araç sahiplerinin ödemekle yükümlü oldukları bir vergi türü olan Motorlu Taşıtlar Vergisinin ikinci taksitine az bir zaman kaldı. Her yıl Ocak ve Temmuz ayında iki taksit şeklinde ödenen verginin son taksitinin 31 Temmuz’da ödenmesi gerekiyor. Bu süre içinde ödemeyi yapmamanız halinde gecikme zammı ekleniyor.

2015 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi şu şekilde: 1-3 yaş, motor hacmi 1300 cm3 ve altında arabalar 591 lira iken motor hacmi 1301-1600 cm3 arası olanlar 945.8 lira.

1-3 yaş, motor hacmi 1601-1800 cm3 arası olanlar 1.667 lira iken 1-3 yaş, motor hacmi 2000-2500 motor hacmine sahip olanlar ise 3.939 lira olarak görülmekte.

7-11 yaş aralığında motor hacmi 1300 ve altında olanların MTV'si 231 lira, motor hacmi 1600-1800 aralığında olanların vergisi 769 lira, motor hacmi 2000-2500 aralığındakiler ise 1787 lira olarak karşımıza çıkıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödeme tarihini geçirmemenizde fayda var. Aksi takdirde faiz işler ve her ay için aylık %2.5 gecikme zammı eklenir. Uyarılara rağmen bugüne kadar hiç ödeme yapmadıysanız, Maliye Bakanlığı tarafından banka hesaplarınıza el konulup ödeme hesabınızdan gerçekleştirilir. Ayrıca daha ileri bir boyutta araca haciz konulabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için MTV ödemenizi zamanında yapmanızı öneririz.

MTV ödemelerini Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine veya bankalara yapabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar vergisini peşin olarak ödeyebileceğiniz gibi kredi kartları ile taksitli olarak da ödeyebilirsiniz. Bazı bankalar bu anlamda araç sahiplerine ek taksit fırsatı da sunuyor.

Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için 31 Temmuz’dan önce, MTV ödemenizi Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı www.gib.gov.tr internet sayfasından, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı veya banka şubelerinden yapmayı unutmayın. MTV mükellefiyet kaydının olduğu vergi dairesi müdürlükleri veya MTV tahsile yetkili diğer vergi dairesi müdürlüklerinden de ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca internet bankacılığı kullanıcısı olmaksızın Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası veya Akbank'ın internet siteleri üzerinden kredi kartınızla kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.