Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Verginizi Ödemeyi Unutmayın

Motorlu taşıt sahiplerinin her yıl ödemek zorunda oldukları Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zamanı yaklaştı. Ocak ve Temmuz ayında iki eşit taksitle ödenen verginin ilk taksiti Ocak ayında ödenecek. Hayat koşturmacası, yoğun iş temposu derken bazı konuları gözden kaçırabiliyor veya unutabiliyoruz. Özellikle emlak vergisi, araç vergisi gibi ödemekle yükümlü olduğumuz bazı vergilerin zamanını kaçırabiliyoruz. Vergileri zamanda yatırmadığınızda ise gecikme zammıyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz.

 

Bu durumun önüne geçebilmek için aracınızın MTV ödemesini vaktinde yatırmanızı öneririz. MTV ödemenizin ilk taksini Ocak ayı boyunca yatırmayı unutmayın.

 

Peki ödeyeceğiniz MTV tutarı ne kadar olacak? Geçen yıl ile bu yıl arasında bir farklılık var mı? 2015 yılı motorlu taşıtlar vergisi fiyatlarında, motor hacmi 1300 cm³ ve altındaki 1-3 yaş aralığındaki arabaların vergisi 591 lira, aynı hacme sahip 4-6 yaş arasındaki araçların vergisi 412 TL idi. Motor hacmi 1301-1600 cm³ aralındaki 1-3 yaş arasındaki modellerin vergisi ise 945 TL idi.

 

Motor hacmi 1600-1800 cm³ aralığında olan 4-6 yaş arasındaki araçların 2015 MTV değeri 1.304 TL, 1801 - 2000 cm ³ motor hacmine sahip 4-6 yaş aralığındaki araçların ödediği MTV tutarı ise 2.024 TL idi.

 

Ancak 2016 yılında TÜİK'in enflasyon rakamlarına göre MTV oranlarında yüzde 5,58’lik bir zam olacağı belirtildi. Böylece en düşük motorlu taşıtlar vergisi 624 TL olacak. Motor silindir hacmi 1300 cm³ ve altındaki 3 yaşına kadar olan otomobillerin MTV tutarı, Ocak ayında 624 TL’ye ulaşacak.

 

1-3 yaş arası 1301 ile 1600 cm³ arasında motor hacmi bulunan otomobillerin MTV değeri de 946 liradan 999 liraya çıkacak. 4 bin motor silindir hacminin üzerindeki arazi araçlarının vergisinde de 200 TL’lik bir zam olması bekleniyor. Böylece bu kriterlere sahip araçların MTV’si 22 bin 717 lira’ya ulaşacak.

 

2016 yılı MTV tutarları konusunda beklentiler bu şekilde. Motorlu Taşıtlar Vergisi ilk taksitini Ocak ayı bitmeden yatırmanızı öneririz. Aksi halde geciktirdiğiniz her ay için aylık %2.5 gecikme zammına tabi tutulabilirsiniz. İlk aşamada Maliye Bakanlığı ödeme yapmadığınıza dair size bir uyarıda bulunur. Ödemeyi uzun bir süre gerçekleştirmemeniz halinde Maliye Bakanlığı banka hesaplarınıza el koyup ödemeyi hesabınızdan tahsil edebilir. Daha ileri bir safhada aracınız haciz yoluyla bağlanabilir. Bu tip risklerin önüne geçebilmek için MTV ödemenizi vaktinde yatırmayı unutmayın.

 

MTV borcunuzu Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinden veya bankalar üzerinden ödeyebilirsiniz. Motorlu Taşıt Vergisi’ni kredi kartı ile taksitli ödeme imkanınız da var.

 

Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için MTV ödemenizin ilk taksitini Ocak boyunca yapmayı ihmal etmeyin.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.