Marmara Bölgesi İçin Deprem Tahmini

Marmara bölgesi deprem tahmini

Marmara Bölgesi için yürütülen deprem tahminleri gösteriyor ki; Marmara’da 7’nin üzerinde bir deprem gerçekleşecek. Ortada bilinmeyen tek şey ise depremin zamanı. Bu nedenle de olası şiddetli bir Marmara Depremi’ne karşı önlemlerin alınması, toplumda deprem bilincinin oluşturulması gerekiyor.

Yakın tarihte yıkıcı depremler yaşayan Türkiye’de olası Marmara depremi için tahminler yürütülüyor. Özellikle son zamanlarda Ege ve Akdeniz’de yaşanan depremlerin sayısındaki artış, Türkiye topraklarında yer alan fay hatlarında ciddi bir hareketlilik olduğunu gösteriyor. Bu durum ise akıllara Marmara Bölgesi’nde olması beklenen ve özellikle İstanbul ve çevresinde yıkıcı etkilere neden olabilecek depremin ne zaman ve kaç şiddetinde gerçekleşeceği sorusunu akıllara getiriyor. Ancak depremin zamanını net bir şekilde tahmin edebilmek pek mümkün değil. Depremin bu belirsizliği de yaşanan tedirginliklerin en önemli nedeni. Çünkü 1999 yılında can kayıpları yaşanan 2 büyük deprem atlatan Marmara Bölgesi’nde meydana gelecek şiddetli bir depremin tekrar aynı acıları yaşatmasından korkuluyor.

Topraklarının %98’i aktif fay hatları üzerinde yer alan Türkiye’nin Marmara Bölgesi Kuzey Anadolu Fay Hattı hareketli faylarının geçtiği bir alan olduğundan deprem araştırmalarında varılan sonuç, konut sağlamlığına ve toplumda oluşturulması gereken deprem bilincine dikkatleri çekiyor.

 

Marmara Bölgesi’nde 8 şiddetinde deprem bekleniyor

Marmara Bölgesi, 7’nin üzerinde deprem üretmeye müsait fay kollarının kesiştiği bir alan. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın bu kollarından biri İznik Gölü’nden Gemlik Körfezi’ne, bir diğeri ise Bakırköy’den Tekirdağ’a doğru uzanıyor. Her iki kolun da İstanbul, Bursa başta olmak üzere yerleşim yerlerinde yıkıcı etkilere neden olabileceği düşünülüyor ve büyük depreme hazırlıklı olunması gerekiyor. Kuzey Anadolu fayı üzerinde yapılan araştırmalar; hangi kolun daha önce kırılacağını tahmin edememekle birlikte İstanbul’da 8 şiddetinde bir depremin olacağını gösteriyor. Bu durumda İstanbul’un çevresi de 8 şiddetindeki depremden etkilenecek.

 

Marmara Depremi denildiğinde akla ilk gelen şehir şüphesiz ki İstanbul, Kocaeli, Düzce gibi şehirler oluyor. Çünkü bu kentlerde; 18 yıl önce yakın aralıklarla gerçekleşen Gölcük ve Düzce depremleri maddi kayıpların yanında, çok sayıda insan yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Bunun en önemli nedeni de kentlerdeki binaların depreme dayanıklı olmaması ve proje dışında inşa edilmiş kusurlu binaların oturma izninin bulunmasıydı. Bu geçen süre içinde ise toplumda deprem bilinci yaratılması amacıyla çeşitli projelere imza atıldı. Bunlardan en önemlisi de Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) kurulması. DASK günümüzde zorunlu deprem sigortası olarak da bilinmekte ve bugün deprem ve deprem sonrası meydana gelen afetler nedeniyle meskenlerde yaşanacak maddi hasarların temin edilmesini sağlamaktadır.

 

İstanbul’da hissedilecek depremin bölgelere göre büyüklüğü nasıl olacak?

Marmara Denizi’nden geçen Kuzey Anadolu fayını inceleyen bilim insanları, olası Marmara Depremi’nde fayın tek parça olarak kırılacağını, bu nedenle de etkinin 7 şiddetinde veya üzerinde olacağını tespit etti. İstanbul’da olası bir depremin bölgelere göre büyüklüğü ise şu şekilde saptandı:

 1. Kadıköy (Merkez üssüne uzaklığı 26 km): 6 şiddetinde
 2. Eminönü (Merkez üssüne uzaklığı 16 km): 9 şiddetinde
 3. Fatih (Merkez üssüne uzaklığı 14-15 km): 9 şiddetinde
 4. Zeytinburnu (Merkez üssüne olan uzaklığı 12 km): 9 şiddetinde
 5. Bakırköy (Merkez üssüne olan uzaklığı 10 km): 9 şiddetinde
 6. Avcılar (Merkez üssüne olan uzaklığı 12 km): 9 şiddetinde
 7. Küçükçekmece (Merkez üssüne olan uzaklığı 14 km): 8 şiddetinde
 8. Büyükçekmece (Merkez üssüne olan uzaklığı 15.5 km): 8-9 şiddetinde
 9. Silivri ve Çatalca: 7 şiddetinde sarsılacak.

 

Kuzey Anadolu Fay Hattı

Olası Marmara Depremi’nin senaryosunu çizen Kuzey Anadolu fayının genel özelliklerini öğrenmekte fayda var. Türkiye’deki en etkili fay hattından biri olan Kuzey Anadolu fayı, Saroz Körfezi’nden başlıyor, Marmara Denizi, Sapanca Gölü, Adapazarı, Tosya ve Erzincan üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanıyor. Geçtiği bölgeyi 1. ve 2. derece deprem alanları olarak çizen fay, 3 koldan oluşuyor. Dünyanın en hızlı hareket eden fay hatları arasında yer alan fay’da, yüksek sismik hareketler izlenmektedir. Tüm Kuzey Anadolu’yu kesen fay hattı üzerinde oluşmuş depremlerin kronolojik sıralaması şu şekildedir:

 • 1939 Erzincan Depremi, 8.3 şiddetinde

 • 1942 Niksar-Erbaa Depremi, 6.9 şiddetinde

 • 1943 Tosya-Ladik Depremi, 7.7 şiddetinde

 • 1944 Bolu-Gerede Depremi, 7.5 şiddetinde

 • 1949 Karlıova Depremi, 7.9 şiddetinde

 • 1951 Kurşunlu Depremi, 6.8 şiddetinde

 • 1957 Bolu- Abant Depremi, 6.8 şiddetinde

 • 1966 Varto Depremi, 6.6 şiddetinde

 • 1967 Bolu- Mudurnu Depremi, 7.0 şiddetinde

 • 1971 Bingöl Depremi, 6.8 şiddetinde

 • 1992 Erzincan Depremi, 7.0 şiddetinde

 • 1999 İzmit Depremi, 7.4 şiddetinde

 • 1999 Düzce Depremi, 7.2 şiddetinde

 • 2010 Elazığ Depremi, 6.0 şiddetinde

 • 2011 Van Depremi, 7.2 şiddetinde

 

Büyük depreme hazırlıklı mısınız?

Deprem öncesinde, deprem sırasında ve deprem sonrasında yapacaklarınız hayatınızı kurtarmanız ve maddi kayıplarınızı ortadan kaldırmanız açısından önemlidir. Deprem sonrasında bu zararları yaşamamak için önceden hazırlıklar yapılmalıdır. İşe öncelikle yaşadığınız binanın zemin etüdünü yaptırarak başlamalısınız. Sonrasında, gerekiyorsa bina güçlendirmesi ya da kentsel dönüşüm kapsamında binanın yeniden inşası yapılmalıdır. Sağlam binada yaşıyor olmanız, deprem sırasında sizin ve ailenizin hayatını kurtaracaktır. Bundan sonra ise deprem sırasında yaşanacak maddi kayıpları en aza indirmek için devrilebilecek eşyaları sabitleyerek işe başlayabilirsiniz. Bundan sonra, deprem bilincini ailenize ve çevrenizdekilere kazandırmalısınız. Deprem sırasında panik yapmamak, sarsıntıda başa düşebilecek nesnelerin yakınında durmamak, deprem sırasında başı koruyarak yere çökmek ve sarsıntının sona ermesini beklemek depremden sıyrık almadan kurtulmanızı sağlar. Deprem sonlandığında ise ailenizle birlikte güvenli olduğu bilinen toplanma yerlerine gidebilirsiniz.  

 

Mutlaka DASK yaptırın

Zorunlu Deprem Sigortası DASK, depremin ve deprem sonrası meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının neden olduğu maddi zararları teminat altına alan bir sigorta. Toplumda sigortalılık ve sosyal dayanışma bilincinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK); tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalarda, bu binalar içinde yer alan ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümleri, doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenlerde yaptırılmış olmalı. Aksi halde DASK olmadan ev alım satımı ve elektrik, su, doğalgaz aboneliği gibi tapu işlemleri yapılamıyor.
 

DASK ile ne kadar ödeniyor?

Deprem sonrasında meskende meydana gelen zararlarda ödenecek sigorta bedelinin tespitinde, sigorta edilen konutun metrekare bedeli ve metrekaresinin çarpılması sonucu elde edilen tutar esas alınıyor. Ödenecek tutarın teminat limiti en fazla 160 bin TL oluyor. Eğer meskenin yeniden inşa edilmesi gerekiyor ve maliyet, 160 bin TL teminat tutarını aşıyorsa sigortalı isteğe bağlı olarak, aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat talep edebiliyor. Ancak bunun için deprem öncesinde özel sigorta şirketlerinden konut sigortası yaptırmış olmak gerekiyor.

 

DASK’ta indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz

Toplumda sigortalılığı artırmak ve deprem bilincini oluşturmak için DASK’ta çeşitli indirimler uygulanmaktadır. Buna göre DASK’ta;

 • 2007 yılı ve sonrası yapılan binalara %10 indirim,

 • Her yıl yenilenmesi gereken ve süresi dolan deprem sigortası poliçesini 30 gün içinde yenileyenlere ilk yıl %10 indirim, sonraki yıllarda yapılan yenilemelerde %20 indirim,

Site yönetimleri tarafından sitedeki konutların en az 3’te 2’sinin sigortalanması durumunda %15, tüm konutların sigortalanması durumunda %20 indirim uygulanmaktadır.

 

Süresi 1 yıl olan DASK poliçenizi yenilemek ya da yeni DASK poliçenizi satın almak için, DASK web sitesini ziyaret ederek T.C. Kimlik/vergi kimlik numaranızı girmeniz yeterli. Adres bilgilerini girdikten sonra poliçe fiyatını görebilir, onaylamanız durumunda anında güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

 

Türkiye’de her iki konuttan biri sigortasız!

Yakın tarihte birçok yıkıcı depremle yüzleşen ülkemiz için konutlarda depreme dayanıklılık ve zorunlu deprem sigortası büyük önem taşıyor. 

Depremden Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Ağır can kayıpları verdiğimiz depremlerden kaçınabilmenin yolu, depremi anlayabilmek ve ondan korunabilmenin yollarını keşfetmekten geçiyor.

DASK Sigortası İptal Edilebilir Mi?

Depremde ve deprem sonrasında yaşanabilecek heyelan, yangın, infilak gibi doğal afetlerin sonucunda meydana gelen maddi hasarınızı teminat altına alan Zorunlu Deprem Sigortası’nda bazı şartlara bağlı olarak zeyil (değişiklik) ve iptal işlemleri yapılabiliyor.