Kış Lastiği ve Kar Zinciri

Kış Lastiği ve Kar Zinciri Kullanımı

Kış mevsiminin gelmesiyle araç sürücülerinin merak ettiği konulardan biri de kış lastiği kullanımının ne zaman başlayacağı ve hangi araçların kış lastiği uygulamasına dahil olduğu. 1 Aralık’ta başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması, hem ticari araçlar hem de şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araçlar için geçerli. Kurala uymayan araçlara kesilen ceza ise 602 lira olacak. Kış lastiği olmayan araçların yolu kapatmasını ve insanların mağdur olmasını önlemek amacıyla 2012 yılında başlatılan bu uygulama 1 Aralık-1 Nisan tarihlerini kapsıyor. Bu noktada uygulamanın sadece ticari araçları kapsadığı düşünülse de binek araçların da bu zorunlu kış lastiği uygulamasına hassasiyet göstermesi gerekiyor. Çünkü her yıl uygulamaya ek olarak yayınlanan genelgede hangi illerdeki binek araçların kış lastiği kullanması gerektiği belirtiliyor.


Özetle; zorunlu kış lastiği uygulaması hem Türkiye genelindeki tüm ticari araçlar ve şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan araçlar için hem de binek araç sürücülerinin özen göstermesi gereken bir konu. Çünkü kış lastiği 7 derecenin altındaki hava sıcaklığında yumuşak kalarak, yaz lastiğine göre daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor. Bu nedenle, güvenli yol sürüşü için ve trafik kazası risklerini ortadan kaldırmak adına tüm sürücülerin kış lastiği kullanmasında yarar var.
 

Neden kış lastiği?

Kış lastiğinin dişlerinin yaz lastiğine göre daha derin olması kış şartlarında daha iyi bir yol tutuşu sağlıyor. 4 mm olan kış lastiğindeki derinlik, karlı, bulu ve çamurlu yollarda yol tutuşunun yanında araca ekstra çekiş ve fren özelliği de katıyor. Aracınızdaki yaz lastiği ne kadar sağlam olursa olsun, hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde sertleşir ve yol tutuşunu yeteri kadar sağlayamazlar. Yeteri kadar yola tutunamayan araçlar manevra kabiliyetlerini yitirirler ve trafik kazası riski artar. Bunun önüne geçmek için kış lastikleri karlı havalarda yumuşak kalabilecek şekilde üretiliyor. Üretimde kullanılan silica malzemesi lastiğin yumuşak kalmasını sağlanıyor ve lastikte kullanılan özel desenler karlı zeminde ekstra çekiş gücü de sağlıyor. Sonuç olarak ister ticari ister binek araç olsun, kış lastiklerinin güvenli bir sürüş için tüm araç sürücüleri tarafından kullanılması gerekiyor.

 

Sadece karlı havalarda mı takılmalı?

Bazı araç sürücüleri, kış lastiğinin karlı ve buzlu yollarda kullanılabilecek bir lastik olduğunu düşünür. Ancak, kuru soğuk havalarda da aracın kış lastiğine ihtiyacı vardır. Eğer sıcaklık 7 derecenin altına düşmüşse, viyadük ve köprü gibi daha erken donan yollarda gizli buzlanma, bir diğer adıyla siyah buz görülebilir. Bu durumlarda aracın yola tutunmasının en iyi seviyede olması gerekir. Aracın kaygan yollarda manevra sırasında kaymaması için kış lastiğinin belirtilen tarih aralığında, gerekirse 1 Aralık’tan önce kullanılmaya başlanması yarar sağlar.

 

Kış lastiği sadece çekiş yönüne mi takılır?

Kış lastiğinin aracın sadece çekiş gücünü sağlayan tekerleklerine takılması fikri yanlıştır. Dört mevsim lastiklerden ya da yaz lastiklerinden kış lastiğine geçerken tüm tekerleklere kış lastiği takılması gerekir. Sadece ön ya da sadece arka lastiklerde yapılan kış lastiği değişikliği fren yaparken ya da viraj sırasında aracın yol tutuşunu kaybetmesine neden olur. Ön lastiklerin kış, arka lastiklerin yaz lastiği olması durumunda, arka tekerlekler ön tekerleklere göre yola daha az tutunur ve arka tekerlekler kayabilir. Arkadan çekişli araçlarda ön tekerlekler aracı yönlendirir ve arka tekerlekler gücü sağlar. Arka lastikler yolu tutar ve ön tekerlekler yola tutunamayarak kayarsa ya da viraj dönemezse araca yön vermek zorlaşacak ve trafik kazası riski artacaktır.


Hem yaz lastiği hem de kış lastiği gibi farklı diş özelliğine sahip lastiklerin bir arada kullanılması, kış lastiklerinden beklenen performansın alınamamasına neden olur.

 

Kış lastiği varsa, kar zinciri bulundurmak gerekir mi?

Araç sürücülerinin kış lastiği taktıktan sonra kar zinciri de bulundurması gerekiyor. Karayolu Trafik Kanunu ile ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği’ne göre karlı ve buzlu yollarda kar zinciri bulundurmak zorunludur. Kış şartlarında araçta bulundurulması gereken kar zinciri çapının kullanılan kış lastiğinin çap ölçülerine uygun olmasına da dikkat edilmeli. Bu zorunluluk 4x4 olarak bilinen dört çekişli araçlar için de geçerlidir. Kar zinciri kullanımı trafik polisi ve trafik jandarmasının yetkisindedir. Karlı yollarda trafik yetkilileri sürücülerden kar zinciri takmalarını isteyebilir. Sürücülerin bu kurala uyması gerekir.

 

Kar zinciri çeşitleri

Kış lastikleri yolun karlı olması durumunda yeterli olmayabilir. Bu nedenle kar zinciri kullanmak gerekecektir. Piyasada merdiven tipi, X tipi ve hızlı montaj tipi olmak üzere 3 çeşit kar zinciri bulunmaktadır.

 

Merdiven tipi kar zinciri: Bu tür zincirler lastik sırtı üzerine yerleştirilen paralel çubuklardan oluşur. Hareket kuvveti doğruysa, frenleme ve kontrol edilebilirlik boylamasına halkaların olmaması sayesinde temin edilir. Merdiven tipi zincirler kalın karda etkisini kaybeder.

 

X tipi kar zinciri: Çelik halkalar ile güçlendirilmiştir. Lastik sırtında birbirine geçen çok sayıda zincir halkası bulunur ve lastiği iyice kavrarlar. Manevralarda ve fren sırasında etkilidirler. Titreşimleri azalttığından sürüş konforu iyi bir seviyededir. Daha dayanıklı yapıdadırlar.

 

Hızlı montaj kar zincirleri: Bu zincirlerin janta sabitlenen bir adaptör sayesinde montajı kolaydır. Montaj sonrası aracın hareket etmeye başlamasıyla kar zinciri doğru konumu alır. Pratik bir kullanıma sahiptirler. Ancak diğer zincir türlerine göre daha masraflıdır ve bagajda fazla yer kaplayabilirler.


Aracınızın kış bakımının bir parçası olan kış lastiğine geçiş sürecinde dikkat etmeniz gereken, bagajınızda bulunduracağınız kar zinciri çapının lastik çapına uygun olmasıdır. 

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği nedir? Kar lastiği nedir? Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Kış lastiği hakkında merak edilen soruların cevapları Koalay Blog'da.

Kazalara Karşı Önlem İçin Aracınızın Kış Bakımını Yaptırın

Bakımı yapılmamış ve kış lastikleri olmayan araçların kaza oranı oldukça yüksek olduğu için rahat ve güvenli sürüş için kış bakımını yaptırmakta fayda var.

Zorunlu Trafik Sigortası Yenileme Önerileri

Koalay Trafik sigortasını yenilemek isteyen araç sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.