2015 kasım kasko değer listesi

Kasım Ayı Kasko Değer Listesi

Kasko değer listesi, motorlu kara taşıtların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin sıralandığı listeye deniyor. TSRSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) tarafından aylık olarak yayınlanan liste, kasko prim oranlarının belirlenmesinde de etkili.

Aracın hasar görmesi durumunda ödenmesi gereken tazminat tutarı, motorlu taşıtlar vergisi tutarı belirlenirken de bu listeden faydalanılıyor. Listede 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtların güncel değerleri bulunuyor. Daha eski model motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki anlaşmaya göre belirleniyor.

Kasko değerlerinin belirlenmesinde aracın marka, model, yaşı ve piyasa fiyatları büyük rol oynuyor. Liste hazırlanırken yeni araç fiyatları ile ikinci el fiyatları da gözden geçiriliyor.

Yeni araç fiyatlarında imalatçı ve ithalatçı firmalar ile pazarlama şirketlerinin sunduğu fiyat listeleri dikkate alınırken, ikinci el fiyatlarında ikinci el internet siteleri, açık oto pazarları ve galeriler, ticari araç pazarları ve günlük gazetelerin seri ilan sayfalarından alınan bilgilere göre bir karar veriliyor. Bu fiyat listelerinde olup kasko değer listesinde olmayan araçlar da listeye dahil ediliyor.

Aracın standart aksesuarları arasında bulunmayan radyo, navigasyon, dvd oynatıcı, klima, televizyon ve özel ses sistemleri gibi aksesuarların değeri kasko bedelinin dışında kalıyor. Bu aksesuarlar ayrı hesaplanıyor.

Aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek ve Kasım ayı Kasko değer listesini görmek için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz. Kasko ve trafik sigortası hakkında işinize yarayacak bilgiler için Koalay.com blogunu takip edebilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.