Karda araç kullanma teknikleri

Karlı ve Soğuk Havalarda Araç Kullanma Teknikleri

Kış mevsiminin zorlu hava koşullarında araç kullanmak dikkat ve özen ister. Karlı ve yağışlı havalarda zeminin kayganlaşması ve yollardaki buzlanma, sürücüleri trafikte bir hayli zorlayabilir, trafik kazaları meydana gelebilir. Bu nedenle; özellikle karlı ve buzlu yollarda rahat araç kullanabilmenin püf noktalarını bilmenizde fayda var. Birkaç yöntemi uygulayarak zorlu hava koşullarında rahat ve sorunsuz bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz. Kış mevsiminde araç kullanırken işinize yarayacak önemli bilgileri sizler için bir araya getirdik:
 

  • Aracınızı hareket ettirmeden evvel 2-3 dakika kadar aracı gaza basmadan rölantide çalıştırın.

  • Aracın üzeri karlıysa ve camlarınızda kar veya buzlanma varsa aracı temizleyip öyle yola çıkın. Aksi halde sürüş esnasında görüş açınız zorlaşabilir.

  • Aracınızın camlarında buğulanma oluştuğunda, cama ve arabanın içine hava verecek şekilde klimayı açın. Böylece camdaki buğu kısa sürede yok olacağından rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz.

  • Hava sıcaklığının 0 °C’nin altında olduğu zamanlarda aracı park etmek biraz zorlaşabilir. Böyle anlarda aracı viteste bırakıp, direksiyonu kaldırım yönüne doğru döndürün. El freniyle müdahale etmeyin.

  • Soğuk havalarda silecek lastikleri cama yapışıp yırtılabilir. Bu durumu önlemek için park ettikten sonra silecek kollarını kaldırmanızı öneririz. Ya da gazete kağıdı ile sararak sileceklerin cama yapışmasını önleyebilirsiniz.

  • Aracı çalıştırdığınız anda silecekleri hemen çalıştırmayın. Eğer camınızda buzlanma varsa, çözüldükten sonra silecekleri kullanın.

  • Manuel vitesli araçlarda debriyajı mümkün olduğunca yumuşak kullanmaya çalışın. Debriyajı sert kullandığınızda aracın dengesi bozulabilir.

  • Otomatik vitesli bir araca sahipseniz, karlı yolda rampa inerken eğim durumuna göre D1 veya D2 konumunu kullanın.

  • Aracınızın cam su deposu, fıskiye memeleri ve bağlantı hortumlarında bulunan su donduysa, silecek fıskiyelerinden su gelmeyebilir. Bu durumda inatla fıskiyeye basmayın, aksi halde cam su motorunun yanmasına neden olabilirsiniz.

  • Zincir takacaksanız, zincirin sıkılığını iyi ayarlayın ve lastiğe iyice oturduğundan emin olun. Aksi halde fren hortumları, ABS sensörü ve çamurlukta istenmeyen sorunlar oluşabilir.

 

Soğuk Havalarda Dizel Araç Kullanacaklara Öneriler

Soğuk havalarda dizel araç kullanmanın birtakım zorlukları olabiliyor. Zorlu hava koşullarında yakıt donması, yakıt filtresinin şişmesi gibi birçok sorun oluşabiliyor. Dizel araç kullanıcılarının bu sorunlarla karşılaşmaması için dikkat etmeleri gereken birkaç nokta var.

Dizel araçlarınızda yalnızca EN590 (Euro Diesel) veya eş değer yakıtlar kullanın. Yakıt deponuzun tama yakın bir şekilde dolu olmasına özen gösterin. Aracınızı bir günde birden fazla kez çalıştırmayın. Aracınızı kapalı yere park etmeye özen gösterin. Aracın kızdırma lambası yanıyorsa, aracı çalıştırmak için lambanın sönmesini bekleyin. Aracınızı birkaç gün veya uzun süre kullanamayacaksanız, bir yakınınızdan ya da komşunuzdan ara sıra akünün bitmemesi için aracı çalıştırmasını rica edebilirsiniz., Kış şartlarında güvenli bir yolculuk için aracınıza kış lastiği taktırmalısınız. Kış lastiği hakkında merak ettiğiniz tüm bilgilere Kış Lastiği Nedir? başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz. Aracınızın kış bakım zamanı gelmişse mutlaka periyodik bakımını yaptırın. Bu şekilde daha rahat ve sorunsuz bir sürüş yaşayabilirsiniz.

Aracın filtreleri ile yakından ilgilenin

Hava filtresi: Aracın hava filtresini kışlık konuma almak, motorun daha verimli çalışmasını sağlar. Bu değişiklik motor etrafında ısınan havanın motor içine alınarak motorun daha çabuk çalışmasını sağlar.

Yakıt filtresi: Yakıt filtresine girecek su donarak aracın çalışmasını zorlaştırır. Bu nedenle yakıt deposuna ayda bir kez bir şişe buz önleyici koymak ve yakıt deposunu yarıdan fazlasını dolu tutmak borulardaki donmayı önler.

Karbüratör temizliği: Karbüratördeki toz ve tortu yakıt sarfiyatını artırır. Karbüratör temizliği yapmak ve temiz yakıt kullanmak, yakıt sarfiyatının ekonomisi için önemlidir.

Kapı filtreleri: Kapıların ve kapı kilitlerinin donmaması için, kapı filtresi ve kilitlerini yağlamak donmaları önler.

Polen filtresi: Araç içinde üşümemeniz için klima ve kaloriferin sağlıklı çalışması gerekir. Kalorifer ve klima bakımının yapılırken polen filtresinin değiştirilmesi, kalorifer hortumlarının kontrol edilmesi gerekir.

Antifriz kullanın Antifriz kullanımı, radyatördeki suyun donmaması için gereklidir. Soğutma sistemini aşınmalara karşı korumak için antifriz yaz-kış kullanılmalı, soğutma sisteminin donması önlenmelidir.

Silecekler, silecek suyu ve rezistans Ön cam silecekleri yaz şartlarında kuruyarak işlevselliğini yitirebilir. Bu nedenle kış mevsiminde yağışlar sık olacağından, aşınmış silecekler değiştirilmeli. Yağışlı havalarda görüş alanınızın artması için bu önemli. Cam yıkama sistemindeki suyun donmasının önüne geçmek için alkol içermeyen bir cam silecek suyu kullanılmalı.

Aracın arka camındaki buharlaşmayı önleyen rezistans kontrol edilmeli, arızalıysa tamir edilmesi gerekir.

Farlar kışın daha sık kullanılıyor Kış mevsiminde havanın daha erken kararması, ani sıcaklık değişimlerinden dolayı sis oluşması gibi nedenler farların daha sık kullanılması anlamına geliyor. Bu nedenle aracın tüm iç ve dış aydınlatmaları kontrol edilmeli, çalıştıklarından emin olunmalı. Sis durumunda görüş azaldığından farlar yakılmalı, varsa sis lambası kullanılmalı.

Fren lambalarının iyi çalıştığından emin olunmalı. Özellikle yağışlı havalarda trafiğin yoğunlaşması nedeniyle sık sık dur-kalk yapmanız gerekebilir. Aydınlatmayı engelleyen çamur ve kar gibi unsurlar ortadan kaldırılmalı. Farların üzeri ıslak bir bezle silinmeli.

Aracınızda bulundurmanız gereken malzemeler Aracınızın tüm kış bakımını yapmanıza rağmen yine de kış şartlarında yolda kalabilirsiniz. Bu nedenle güvenliğiniz açısından reflektör, el feneri, ışıldak bulundurmalısınız. Aracınızda taşıyacağınız yedek lastiğiniz de kış şartlarına uygun bir lastik olmalı, kar zinciri, takoz, çekme halatı, buz kazıyıcı ve küçük bir kürek bulundurmak zorlu hava koşullarında yardımcınız olacaktır.

İlk yardım çantası, battaniye, cep telefonu şarj aleti, eldiven, bot, mum, yüksek enerji içeren yiyecek ve temiz su kış güvenliğiniz açısından bagajınızda yer alabilecek diğer yardımcılarınız.

Kasko ve trafik sigortanızı kontrol edin Olası kazalara karşı önlem için aracın kaskosu ve zorunlu trafik sigortası yapılmış olmalı, süresi dolan sigorta yenilenmeli, araç muayeneleri yaptırılmalıdır.

Bütçenize en uygun sigorta tekliflerini sunduğumuz Koalay’da yalnızca 5 soruya vereceğiniz cevapla kolay sigorta teklifi alabilirsiniz. Koalay.com olarak anlaşmalı olduğumuz sigorta şirketlerinden teklifleri anlık olarak alıyor ve fiyatlara komisyon eklemeden size sunuyoruz. Websitemizde 3 adımda kolay trafik sigortası poliçesi ve kasko poliçesi satın alabilirsiniz.
 

Otomobiline Meraklı Olanların Dikkat Etmesi Gereken 17 Şey

Koalay’dan bir kasko sigortası satın alarak, kaza sonrası arabanızda oluşabilecek tüm zararları karşılayabilirsiniz.

Karanlıkta Araç Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Geceleri de aracınızı rahat bir şekilde kullanmak istiyorsanız önerilerimize dikkat etmenizde fayda var.

Trafik Kazasından Sonra İlk Yardım Nasıl Olmalı?

Trafik kazasında ilk yardım müdahaleleri. Kaza sonrasında yapılması gerekenler. İlk yardım nasıl yapılır?