Karda araç kullanma teknikleri

Karlı ve Soğuk Havalarda Araç Kullanma Teknikleri

Kış aylarına girdiğimiz şu dönemde hava koşulları da iyice zorlaştı. Karlı ve yağışlı havalarda zeminin kayganlaşması ve yollardaki buzlanma, sürücüleri trafikte bir hayli zorlayabiliyor.

Daha rahat bir sürüş için soğuk hava koşullarında, özellikle karlı ve buzlu yollarda rahat araç kullanabilmenin püf noktalarını bilmenizde fayda var. Birkaç yöntemi uygulayarak zorlu hava koşullarında dahi rahat ve sorunsuz bir şekilde aracınızı kullanabilirsiniz. Kışın araç kullanırken işinize yarayacak önemli bilgileri sizler için bir araya getirdik.

● Aracınızı hareket ettirmeden evvel 2-3 dakika kadar aracı gaza basmadan rölantide çalıştırın.

● Aracın üzeri karlıysa ve camlarınızda kar veya buzlanma varsa aracı temizleyip öyle yola çıkın. Aksi halde sürüş esnasında görüş açınız zorlaşabilir.

● Aracınızın camlarında buğulanma oluştuğunda, cama ve arabanın içine hava verecek şekilde klimayı açın. Böylece camdaki buğu kısa sürede yok olacağından rahat bir şekilde hareket edebilirsiniz.

● Hava sıcaklığının 0 °C’nin altında olduğu zamanlarda aracı park etmek biraz zorlaşabilir. Böyle anlarda aracı viteste bırakıp, direksiyonu kaldırım yönüne doğru döndürün. El freniyle müdahale etmeyin.

● Soğuk havalarda silecek lastikleri cama yapışıp yırtılabilir. Bu durumu önlemek için park ettikten sonra silecek kollarını kaldırmanızı öneririz. Ya da gazete kağıdı ile sararak sileceklerin cama yapışmasını önleyebilirsiniz.

● Aracı çalıştırdığınız anda silecekleri hemen çalıştırmayın. Eğer camınızda buzlanma varsa, çözüldükten sonra silecekleri kullanın.

● Manuel vitesli araçlarda debriyajı mümkün olduğunca yumuşak kullanmaya çalışın. Debriyajı sert kullandığınızda aracın dengesi bozulabilir.

● Otomatik vitesli bir araca sahipseniz, karlı yolda rampa inerken eğim durumuna göre D1 veya D2 konumunu kullanın.

● Aracınızın cam su deposu, fıskiye memeleri ve bağlantı hortumlarında bulunan su donduysa, silecek fıskiyelerinden su gelmeyebilir. Bu durumda inatla fıskiyeye basmayın, aksi halde cam su motorunun yanmasına neden olabilirsiniz.

● Zincir takacaksanız, zincirin sıkılığını iyi ayarlayın ve lastiğe iyice oturduğundan emin olun. Aksi halde fren hortumları, ABS sensörü ve çamurlukta istenmeyen sorunlar oluşabilir.

Karlı havalarda araç kullanımı

Karda kolayca araç kullanmanın yolu sürüş tekniğini değiştirmekten geçiyor. Mümkün olduğunca fren ve gaza sert basmamalı, ani direksiyon hareketlerinden uzak durmalısınız. Gaza olabildiğince hafif basmalı ve belli bir hızda gitmelisiniz.

Karlı zeminlerde aracın yola iyi tutunması için kış lastiği kullanmanız şart. Karlı ve buzlu zeminlerde rahat ve güvenli bir sürüş imkanı sunan bu lastikler, +7 dereceden düşük hava sıcaklıklarında da verimli bir performans sağlar. Dolayısıyla kar lastiklerini sadece buzlu havalarda değil, 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Karlı havada araç kullanırken lastik hava basıncının yeterli düzeyde olduğundan emin olun. Lastik hava basıncı olması gerekenden 1 veya 2 PSI daha yüksek değerde olmalı.

Karlı yollarda dik inişler yaparken gaza basmadan, aracı rölantide ve en düşük viteste çalıştırın. Karlı yolda aracı olabildiğince düşük devirde kullanmaya gayret edin.

Aracınız ABS’li ise kaygan zeminlerde dahi kolayca fren yapabilirsiniz.

Don olma ihtimalinde silecekler ile cam arasına bir karton koyup sileceklerin cam ile temasını önleyebilir, böylece daha rahat hareket edebilirsiniz.

Soğuk havalarda dizel araç kullanacaklara öneriler

Soğuk havalarda dizel araç kullanmanın birtakım zorlukları olabiliyor. Zorlu hava koşullarında yakıt donması, yakıt filtresinin şişmesi gibi birçok sorun oluşabiliyor. Dizel araç kullanıcılarının bu sorunlarla karşılaşmaması için dikkat etmeleri gereken birkaç nokta var.

1. Dizel araçlarınızda yalnızca EN590 (Euro Diesel) veya eş değer yakıtlar kullanın.

2. Yakıt deponuzun tama yakın bir şekilde dolu olmasına özen gösterin.

3. Aracınızı bir günde birden fazla kez çalıştırmayın.

4. Aracınızı kapalı yere park etmeye özen gösterin.

5. Aracın bakım zamanı gelmişse mutlaka periyodik bakımını yaptırın. Bu şekilde daha rahat ve sorunsuz bir sürüş yaşayabilirsiniz.

6. Aracın kızdırma lambası yanıyorsa, aracı çalıştırmak için lambanın sönmesini bekleyin.

7. Aracınızı birkaç gün veya uzun süre kullanamayacaksanız, bir yakınınızdan ya da komşunuzdan ara sıra akünün bitmemesi için aracı çalıştırmasını rica edebilirsiniz.

Kış lastiği hakkında daha önce yayınladığımız yazımıza buradan, aracınız için kış bakımı konusunda yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.