İstanbul Tatil Yerleri

İstanbul'a Yakın Tatil Yerleri

Yazın bitmesine az kaldı. Eylül ayında uzun bir bayram tatili bizleri bekliyor. Bu son günleri değerlendirmek için uzak rotalara seyahat edenlerin yanı sıra İstanbul’a yakın tatil yerlerinde dinlenmek, şehrin kalabalığından uzaklaşmak ve denize girmek için seçenler oldukça fazla. Birkaç gün için bile olsa İstanbul’dan biraz uzaklaşarak güzel vakit geçirmek istiyorsanız yer seçenekleriniz oldukça fazla.

Tatil yapmak için İstanbul’a yakın yerleri tercih ettiğinizde, yakıt tüketiminizi azaltmak veya tatiliniz için fazla yol parası ayırma gibi bir derdiniz de yok. Kendi aracınızla gidebileceğiniz yakın yerler olduğu gibi deniz otobüsü veya vapur ile de ulaşabileceğiniz İstanbul’a yakın rotalar mevcut.

Özellikle hafta sonu kaçamakları için İstanbul’luların tercih ettiği rotalar arasında Sapanca, Ağva, Polonezköy, Büyük Ada ve İğneada yer alıyor.


Sapanca

Huzuru arıyorsanız tercih edebileceğiniz en muhteşem yerlerden biri Sapanca’dır. Eşi, benzeri az bulunur bir yeşilliğe sahip olan Sapanca’ya gittiğinizde büyülenmemeniz pek de mümkün değil. İstanbul’a bir buçuk saatlik yakınlığı nedeniyle ulaşım da oldukça kolay. Sapanca, gölün çevresinde sakin bir yürüyüş yapabileceğiniz, hamak keyfi yaparken kitap okumanın zevkine varabileceğiniz, doğanın içinde yediğiniz kahvaltıların, yemeklerin tadını unutamayacağınız bir yerdir.


Ağva

Yakın rota sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri de Ağva. İki nehir arasında kalmış bir doğa harikası olan bu muhteşem yere gittiğinizde ormanda yürüyüş, koşu yapabilir, bisiklete binebilirsiniz. İstanbul’a yakınlığı nedeniyle günübirlik ya da hafta sonu kaçamakları için vazgeçilmez bir rota olan Ağva’da yeşile doyabilirsiniz. Göksu nehrinde tekne ile gezinti yapabilir ya da kano ve deniz bisikleti ile nehrin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Ağva’daki butik otellerin bahçelerindeki hamaklara, minderlere ya da çimenlere uzanıp doğayla baş başa kalmak ayrı bir keyif.


Polonezköy

Doğa sporlarını seviyorsanız Polonezköy tam size göre. Beş kilometrelik yürüyüş parkurunda yürüyüş yapabilir, koşabilir, bisiklet parkurlarında bisiklete binmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Polonezköy, İstanbul’a yakınlığı nedeniyle yılın her mevsimi günübirlik ya da hafta sonu gezileri için oldukça tercih edilen bir yer. Polonezköy’de ev yapımı reçellerin, sıcak köy ekmeğinin, köy yumurtasının, doğal süt ürünlerinin bulunduğu zengin bir köy kahvaltısı yaparken yeşilliklerin içerisinde yaşadığınız huzuru kolay kolay unutamayacaksınız.


Büyük Ada

En çok ziyaret edilen adresler arasında yer alan Büyük Ada’ya kısa bir deniz yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ada sokaklarında faytonla dolaşmak oldukça keyifli. Adanın genelini kapsayan ve 12 kilometre süren büyük bir tur veya 5 km süren küçük ada turu yapabilirsiniz, seçim sizin. Yaz aylarında Eskibağ Plajı, Halik Koyu Plajı, Nakibey Plajı, Prenses Koyu Plajı, Kumsal Plajı, Yörükali Plajı, Aya Nikola Plajı denize girmek isteyenlerin gidebileceği plajlar.


İğneada

İğneada, Kırklareli’ne bağlı olup İstanbul’a sadece iki saat uzaklıkta bulunmakta. Ormanda yürüyüş yapabilir ve kumsalda keyifli anlar geçirebilirsiniz. Limanköy’de bulunan 148 yaşındaki deniz fenerini ve organik ballarıyla ünlü Beğendik Köyü’nü de gitmişken ziyaret etmeyi unutmayın.


Aracınızla yolculuğa çıkmadan önce zorunlu trafik sigortanızı kontrol edin. Eğer süresi dolduysa yenilemeyi ihmal etmeyin. Online sigorta brokeri Koalay’da anlaşmalı olduğu farklı sigorta şirketlerinin size sunacağı teklifleri ücretsiz olarak görebilirsiniz. Satın almak istediğiniz trafik sigorta poliçesini seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek güvenli bir şekilde poliçenizi satın alabilirsiniz.

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla nereye gitmeli ve nasıl tatil yapmalı? Koalay.com kalitesi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!

Osmangazi Köprüsü'nün Avantajları

Osmangazi Köprüsünün avantajları nelerdir? Detaylı bilgi almak için tıklayın!

Uzun Mesafe Araç Taşıma Hizmetleri

Şehirlerarası araç taşıma hizmetleri. Şehirlerarası araç taşıma hizmetlerinin avantajları. Kimler şehirlerarası araç taşıma hizmetinden yararlanmalı?