Ekşi Sözlük'te Trafik ve Kasko Paylaşımları

Ekşi Sözlük'te Trafik ve Kasko Paylaşımları

Ekşi Sözlük’te birbirinden farklı konularda, birbirinden ilginç ve farklı yorumlara rastlamak mümkün olabiliyor. Burada yer alan konular arasında trafik sigortası ve kasko sigortası ile ilgili yapılan yorumlara, çeşitli bilgilendirmelere de rastlanmakta. Hem doğru bilinen yanlışları hem de bilinen doğruları paylaşmak adına girilen bazı yorumları sizler için bir araya getirdik. Önce sizlerle bunları paylaşacağız, sonra da yazının bitiminde trafik sigortası ve kasko sigortası hakkında esas bilinmesi gereken doğru detaylara yer vereceğiz.

 

İşte trafik sigortası ve kasko sigortası ile ilgili Ekşi Sözlük’te paylaşılanlardan bazı örnekler:

 

Ekşi Sözlük, Trafik Sigortası

 • “Birbirinin yerine kullanılamayacağı söylense de bu konuda ikna olamadığım sigorta türleri. Kasko yaptırdığım şirket, örnek vermek gerekirse kazaya karışacağım birinin aracının zararını 100 bin liraya kadar karşılayacağını söylüyor. Trafik sigortası da bu iş için yok mu zaten. Hem de sadece 20 bin liraya kadar koruyor diğer aracı.
   
 • "Kasko yaptırdığım zaman hem kendimi hem diğerlerini teminat altına almış olmuyor muyum? Kasko yapınca trafik sigortasının zorunluluğu ortadan kalkmıyor mu? Kafamda deli sorular. Sözlük beni aydınlat.”
   
 • “Benim gibi yaptırmayı unutursanız bu sigortayı polis amcalar aracınızı trafikten men eder, çekiciyle otoparka çekerler canım arabanızı. Gecenin bir körü evinize yayan gelmek zorunda kalırsınız. Aman dikkat edin.”
   
 • “%50 zam ile sezonu açmıştır. Allah'tan fakirim ve arabam yok da mağduriyetim azalıyor. Arabası olana acıdım şimdi.”
   
 • “Az önce evlat acısı gibi bir 500 lirayı cebimden çekip almış gereksiz pahalı dayatma.
   
 • Hayır araba zaten 0.8 motor pırpır gibi bir şey neyin riski bu neyin ödemesi.”
   
 • “Başkasının aracına çarpıp parçalarsan sigorta şirketin onun zararını öder. Yok birisi sana çarpar parçalar ve sigortası yoksa ağzını açar bakarsın havaya.”
   
 • “2008 Pejo'ya 413 tl ödediğim sigorta. Faydası olacak mı zaman gösterir. Not: kasko yaptırmayacağım.”
   
 • “İstanbul plakalı araçlar için daha pahalı olan illet.”
   
 • “Bazı yanlış anlaşılmaların önüne geçelim; birincisi trafik sigortası vergi gibi bir şey değildir, devlete değil sigorta şirketine ödenir. ikincisi nasıl olsa zorunlu diye sigorta şirketleri kahkahalar atarak fiyat arttırıyor sananlar var. Cehaletin lüzumu yok, Türkiye Sigorta Birliği'nin web sitesi var açarsın bütün şirketlerin trafik sigortası yüzünden nasıl kangren olduğunu görürsün istatistikler bölümünden. Hiçbir sigorta şirketi bu poliçeyi yapmak istemiyor, çünkü dağ kadar zarar ediyorlar.”


Ekşi Sözlük, Kasko Sigortası

 • “Arabada bulunmamasının hatta 6 aydır da olmamasının alkollü insanların yolda önlerinde duran polis otosuna uzunları kısa süre ile yakıp söndürme sureti ile çekil işareti vermelerine engel teşkil etmeyen, deli cesareti sırasında yokluğu hatırlanılmayan belge, evrak, mühimmat…”
   
 • “Her sene süresinin dolmasına yakın bu sene yaptırmasam mı bak kaza yaptığım filan da yok şimdi bir sürü para vereceğim dedirten hadise ama yine de yaptırmakta fayda var. Yenilerken kesinlikle pazarlık yapılmalı hiç düşmeseler %5 düşerler.”
   
 • “Çoğu zaman para tuzağı olarak görülen fakat bir gün yaşanan bir trafik kazasında 10-15 yıllık masrafını amorti edilen sigorta paketidir. Bir gece, bir dağın başında arabanızı şarampole yuvarladığınızda, tek bir telefonunuzla size ücretsiz çekici, taksi, ambulans vb. gibi hizmetler sunan ve arabanızın serviste olduğu süre boyunca size başka bir araba veren, tüm bu özellikleriyle yıllarca ödenen primlerin bir kaç mislini kullanıcısına geri ödeyen bir servistir.”
   
 • “Faydalıdır ve şarttır. Yalnız araba servisteyken size verilecek arabanın sizde kalma süresi 7 günü geçmiyor. Yani " oh ne güzel araba serviste kaldığı sürece altımda araba var" demeyiniz. Maksimum 7 gün ile sınırlı. Yine de süper bir hizmet tabi. Biz mümkünse otomatik vitesli olsun dedik, kabul ettiler.”
   
 • İşte bu yukarıda paylaştıklarımız Ekşi Sözlük’te araştırıp bulduğumuz paylaşımlardan birkaçı idi. Ekşi sözlük yazarlarının eğlenceli bir dille anlattığı trafik ve kasko sigortası aslında ne işe yarıyor, sizi hangi risklere karşı koruyor? Bu soruların cevabını verelim;
   

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkan her motorlu araç sahibi tarafından yaptırılması yasal olarak zorunlu olan ve trafikte gerçekleşen her türlü kaza durumunda karşı tarafta oluşan bedeni ve maddi zararları teminat altına alan bir sigorta türüdür.

 

Karayolları trafik kanununa göre yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası kapsamında; araçta oluşan maddi zararların yanı sıra, kazaya ilişkin tedavi giderleri ve zarar gören kişilerin sakat kalması veya hayatını kaybetmesi halinde kazada zarar gören kişinin ailesine ödeme yapılır. Bu tazminat kazada yaşamını kaybeden veya sakat kalan kişinin yaşına, gelirine göre belirlenir.

 

Trafik sigortasının teminat ve limitleri tüm sigorta şirketleri için aynıdır ve poliçede yer alan genel şartlarda belirtilir. Zorunlu trafik sigortası fiyatları, sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenmektedir. Aracın yaşı, marka ve modeli, trafiğe kayıtlı olduğu il, sürücünün yaşı ve hasarsızlık indirimi veya sürprimi gibi unsurlar trafik sigortası fiyatını belirlemektedir. Her sigorta şirketi farklı bir fiyat sunmaktadır. Bu sebeple en uygun zorunlu trafik sigortasını yaptırabilmek için farklı sigorta şirketlerinin tekliflerinin değerlendirilmesi gerekir.

 

Karayolları trafik kanununa trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkılmaması gerekmektedir. Trafik sigortası yaptırılmadan veya mevcut trafik sigortasının süresi dolduktan sonra yenilenmeden kullanılan araçlar trafik polisi tarafından otoparka çekilerek ceza kesilir. Aracın trafik sigortasının yaptırılana kadar trafiğe çıkmasına izin verilmez.

 

Zorunlu trafik sigortasının sıfır araçlar için trafiğe çıkılmadan önce yapılması gerekmektedir. Trafik sigortası poliçesinin süresi bir yıldır ve her yıl yenilenmelidir.


Kasko Sigortası

Kasko sigortası aracın yanması, çalınması, çalınmaya teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararları güvence altına alan isteğe bağlı bir sigorta türüdür. Araç değerinin tespitinde Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri birliğinin yayınlandığı Motorlu Kara Taşıtları Kasko Değer Listesi esas alınmaktadır.

 

Kasko sigortası, poliçede belirtilen ve karayolunda kullanma izni olan motorlu ve motorsuz kara araçlarından, römork veya karavanlardan iş makinelerinden, lastik tekerlekli traktörler, diğer zirai tarım makinelerinden doğan menfaatin aşağıda belirtilen risklerin gerçekleşmesi sonucunda doğrudan uğrayacağı maddi zararları teminat altına alır.

 

 1. Aracın karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla çarpışması,
 2. Gerek hareket gerek durma halinde iken sigortalının veya aracı kullananın iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar,
 3. Üçüncü kişilerin kötü niyet veya muziplikle yaptıkları hareketler, ile fiil ehliyetine sahip olmayan kişilerin yol açacağı zararlar,
 4. Aracın yanması,
 5. Aracın veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi teminata dahildir.

 

Poliçenin teminatı sigorta primin tamamının, primin taksitle ödenmesi kararlaştırılmışsa peşinatın (ilk taksit) poliçe yapılır yapılmaz ve en geç poliçenin teslimi karşılığında ödenmesi gerekir. Aksi kararlaştırılmadıkça, prim veya peşinat ödenmediği takdirde poliçe teslim edilmiş olsa dahi sigortacının sorumluluğu dolayısıyla poliçe teminatı başlamaz.


Kasko Sigortası İle Trafik Sigortası Arasındaki Fark Nedir?

Kasko sigortası, kendi aracınıza gelen maddi zararları teminat altına almaktadır. Trafik sigortası ise aracınızın üçüncü kişilere vereceği maddi ve bedeni zararları teminat altına alan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır.

 

Trafik sigortası, sadece üçüncü kişilere verilen zararları karşılamakta olup, kendi aracınızın hasarını ödemez. Bu durumda, kasko sigortası yaptırılması gerekmektedir.

 

Trafik ve kasko sigortası teklifi almak istiyorsanız buraya tıklayın!

Aracınız Pert Olunca Ne Kadar Ödeme Alırsınız?

Bir kaza sonucunda aracın %70 ve fazlasının hasar görmesi ve aracın onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması pert olduğunu gösterir.

Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Doldurulur?

Kaza Tespit Tutanağı hazırlanırken, kaza yapan kişiler tutanakta istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde 2 nüsha olarak doldurur ve imzalanır.

Araba Fiyat Karşılaştırması Nasıl Yapılır?

Araba fiyat karşılaştırması nasıl yapılır? Araba fiyatlarını belirleyen unsurlar nelerdir? Tüm detayları sizin için derledik!