2015 Ekim Kasko Değer Listesi

Ekim Ayı Kasko Değer Listesi

Araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin yer aldığı listeye, kasko değer listesi deniyor. TSRSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) tarafından hazırlanıp aylık olarak yayınlanan listede, 15 yaşına kadar olan motorlu kara taşıtların güncel değerleri yer alıyor.

Araçların kasko sigortası hesaplamasında bu listedeki değerler baz alınıyor. Sigorta şirketleri, aracın hasar görmesi durumunda ödenecek tazminat tutarını da kasko değer listesini esas alarak belirliyor.

Araçların kasko değerlerinin belirlenmesinde, aracın marka, model, yaşı ve piyasa fiyatları etkili oluyor. Sigorta şirketleri kasko teklifi yaparken bu listeden yararlanıyorlar. Motorlu taşıtlar vergisi tutarı da kasko değerine göre belirleniyor.

Kasko değer listesi, onbeş yaşından küçük farklı araçları bir araya getirmekte. Daha eski model ve türde motorlu taşıtların sigorta bedelleri sigortalı ile sigorta şirketi arasında karara bağlanıyor.

Aracın standart aksesuarlara girmeyen radyo, navigasyon, dvd oynatıcı, klima, televizyon ve özel ses sistemleri gibi aksesuarların değeri kasko bedeline dahil olmuyor. Bu aksesuarların bedeli ayrı hesaplanıyor.

Kamyon ve benzeri araçlara ait değerler çıplak şasi değerini gösteriyor. Aracın kasasının kasko sigortası bedeli, sigorta ettiren ile sigorta şirketi arasında mutabık kalınarak tespit ediliyor.

Listenin hazırlanmasında yeni araç fiyatları ile ikinci el fiyatların da payı büyük. Yeni araç fiyatları, imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerindeki fiyat listeleri göz önüne alınarak belirleniyor. Bu fiyat listelerinde yer alıp kasko değer listesinde olmayan araçlar listeye hemen ekleniyor.

İkinci el fiyatları ise, ikinci el internet siteleri, açık oto pazarları ve galeriler, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, ticari araç pazarları, kurumsal olarak ikinci el alım-satımı yapan şirketlerden alınan bilgilere göre netleşiyor.

Aracınızın güncel kasko değerini öğrenmek ve Ekim ayı Kasko değer listesini görmek için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.