Ege Bölgesi Depremleri

Ege Bölgesi Depremleri

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre 8 Ağustos tarihinde Muğla'nın Bodrum ilçesinde 5.1 şiddetinde gerçekleşen deprem sonrası 490 artçı sarsıntı oldu. 21 Temmuz'da gerçekleşen deprem sonrası Bodrum'da bir çok kişi geceyi dışarda geçirmişti.

 

Bodrum Depremi

21 Temmuz sabaha karşı gerçekleşen 6.7 büyüklüğündeki deprem, Kos adasında en az iki kişinin ölümüne, Yunan ve Türk sahil kasabalarında 200 kişinin yaralanmasına yol açtı. Türk ve Yunan yetkililerinin verdikleri bilgiye göre, deprem Perşembe günü Cuma gününe bağlayan gece saat 1:30’da Ege Denizi çevresindeki önemli turistik yerlerin yakınlarında meydana geldi. Yetkililerin verdiği bilgilere göre Kos'da en az 120 kişi ve Türkiye'de 70 kişi olmak üzere yaklaşık 200 kişi yaralandı. Depremin merkez üstü Muğla ilinin güneybatı sahil kenti olan Marmaris'te denizden 10 km aşağıda çok sığ bir deprem olduğu bildirildi. Merkez, Türkiye'deki Bodrum beldesinin sadece 12 km güneyinde ve Kos'un doğu-kuzeydoğusunun 16 km doğusunda idi. 12 Haziran'da Midilli Adası'nı 6.2 depremin sarsmasının ardından, bu son iki ay içinde meydana gelen ikinci büyük deprem, İzmir'den ve İstanbul'dan hissedildi.

 

İzmir Depremi 

Ege Denizi’nde 12 Haziran Pazartesi saat 15.28’de, merkez üssü İzmir’in Karaburun ilçesi açıklarında  gerçekleşen 6.2 şiddetindeki depremin ardından uzmanlar yeniden olabilecek bir depremin 6.5 veya 6.7 büyüklüğünde olabileceği görüşündeler.

İzmir’den İstanbul’a kadar çok geniş bir alanda hissedilen bu deprem korku ve paniğe neden oldu. Türkiye'nin deprem gerçeğini bir defa daha hatırlatan İzmir depremi, depreme karşı çok daha bilinçli ve hazırlıklı olunmasının bir uyarısı niteliği taşıyor.

 

İstanbul'da Deprem Olacak Mı?

Marmara Bölgesi, 7’nin üzerinde deprem üretmeye müsait fay kollarının kesiştiği bir alan. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın bu kollarından biri İznik Gölü’nden Gemlik Körfezi’ne, bir diğeri ise Bakırköy’den Tekirdağ’a doğru uzanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İstanbul'da 7'nin üzerinde bir deprem olacağını ancak bunun ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmediğini söylüyor.

Bu konuda daha detaylı bilgi için İstanbul ve Marmara Bölgesi İçin Deprem Tahimini yazımızı inceyelebilirsiniz.

 

Olası Bir Deprem İçin Nasıl Hazırlanmalısınız?

Deprem öncesi, deprem sırasında ve deprem sonrası neler yapmanız gerektiğini biliyor olmanız hem kendinizin hem de ailenizin can güvenliği için büyük önem taşıyor. Bu konuda detaylı bilgi edinebileceğiniz depremle ilgili önlemler yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Depremin Maddi Zararlarından Nasıl Korunabilirsiniz?

DASK Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak her konut sahibi için yasal bir zorunluluk. DASK sigortası olası bir depremde konut sahiplerine teminatları kapsamında ödeme yapıyor. DASK sigortası hakkında detaylı bilgilere DASK Sigortası Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 

Süresi 1 yıl olan DASK poliçenizi yenilemek ya da yeni DASK poliçenizi satın almak için web sitesini ziyaret ederek T.C. Kimlik/vergi kimlik numaranızı girmeniz yeterli. Adres bilgilerini girdikten sonra poliçe fiyatını görebilir, onaylamanız durumunda anında güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

DASK Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

DASK sigortası nedir? Teminatları nelerdir? Koalay.com deneyimi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!

Marmara Bölgesi İçin Deprem Tahmini

Marmara Bölgesi için yürütülen deprem tahminleri gösteriyor ki; Marmara’da 7’nin üzerinde bir deprem gerçekleşecek.

Türkiye’de her iki konuttan biri sigortasız!

Yakın tarihte birçok yıkıcı depremle yüzleşen ülkemiz için konutlarda depreme dayanıklılık ve zorunlu deprem sigortası büyük önem taşıyor.