çocuklarla araba yolculuğu

Çocuklarla Seyahat Ederken Dikkat Etmeniz Gereken 7 Kural

Çocuklarla araba yolculuğuna çıkacaksanız onların güvenliği ve rahatlığı için uygun koşulları sağlamanız şart. Eğer çocuğunuz yolculuk sırasında rahat edemezse sıkıntının en büyüğü ile karşı karşıyasınız demektir. Çocuklarla rahat ve güvenli bir yolculuk arzu ediyorsanız, uymanız gereken birkaç kural var. Bu 7 altın kuralı dikkate alarak hem rahat hem de keyifli bir yolculuğa adım atabilirsiniz.

 


1. Çocuk Koltuğunu Göz Ardı Etmeyin

Bir kere çocuğunuzun boyu 1.50 metreden kısaysa, çocuk koltuğunda seyahat etmesi şart. 13 kg’dan hafif çocuklar için bebek koltuğu uygunken, 9 ila 18 kg arasındaki çocuklara çocuk araç koltuğu, 15 kg’ın üzerinde çocuklar için araç içi yükseltici koltuk kullanılıyor. Her seyahat öncesinde çocuğunuzun iyi bir şekilde oturduğundan ve kemerinin düzgünce bağlı olduğundan emin olun. Güvenliği için çocuk koltuğunda oturmasının önemini vurgulayın. Siz araba kullanırken onların kemerini açıp açmadığını kontrol edemeyeceğiniz için emniyet kemerini açıp kapatmayı ne kadar geç öğretirseniz o kadar iyi. Araba hareket halindeyken çocuğunuzun ayakta olması, araba içinde gezinmesi son derece tehlikelidir.2. Seyahat Sırasında Yeterince Sıvı Tüketilmesine Dikkat Edin

Yeterli sıvı alınmaması baygınlık, fenalaşma gibi durumlara yol açabilir. Hem kendinizin hem çocuğunuzun düzenli sıvı almasına özen gösterin.

 


3. Camlara Güneşlik Takın

Aracın camlarına güneşlik takmanız yaz aylarında rahat ve konforlu bir yolculuk geçirmenizi sağlar. Camlarda kullanılan güneşlik, çocuklarınızı güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korurken, daha rahat ve keyifli zaman geçirmelerine destek olur.

 


4. Yola Çıkmak İçin Çocuğunuzun Uyku Saatini Bekleyin

Çocuklarınızın akşam uykusuna yatacağı zaman yola çıkmak için ideal bir vakit. Çocuğunuz yolculuğun büyük bir kısmında uyuyacağı için rahat seyahat etme şansını yakalarsınız. Eğer belirli bir uyku saati yoksa yemekten yaklaşık 1 saat sonra yola çıkabilirsiniz. Nasıl olsa uyuyacak diye düşünmeyin, çocuk bu her an uyanabilir, her an bir ihtiyacı olabilir. Bu nedenle mola vereceğiniz yerlere önceden karar verip çocuklu ailelere uygun yerleri tercih etmelisiniz.

 


5. Uzun Yolculuklarda Çocuklarınıza Rahat Ve Havadar Giysiler Giydirin

Uzun sürecek seyahatlerde çocukların kendilerini mümkün olduğunca rahat hissetmesi önemli. Yüzde yüz pamuklu veya terletmeyen kumaşta tiril tiril kıyafetleri tercih edin. Eşofman altı, tişört, elbise ideal bir seçim olabilir.

 


6. Güneş Işığının Neden Olabileceği Zararlara Karşı Tedbir Alın

Güneşli havalarda aracın içi dışarıya göre daha sıcak olur. Arabanın ısınan metal aksamları çocuğumuzun cildinin yanmasına sebep olabilir. Bunu önlemek için aracınız park halinde iken çocuk koltuğunun üzerini ufak bir örtüyle örtebilirsiniz.

 


7. Eşyaları Önem Sırasına Göre Koyun

Bagajınızı eşyalarınızı önem sırasına göre yerleştirin. Sık kullanılan eşyaları en sona koyun. Son girenin ilk çıkacağını düşünerek hareket etmeniz yerinde olacaktır. Yiyecek, içecek, mendil, çocuk bezi, ilaç ve oyuncaklar gibi eşyalara kolayca ulaşabilmek için aracınıza en son koyun, çantanın en üstünde yer alması ve acil ihtiyaçları özel bir bölümde saklamanız işinizi kolaylaştırır.


Çocuğunuzla olan seyahatlerinizi güvenli ve rahat bir şekilde geçirmek için trafik sigortası ve kasko yaptırmayı ihmal etmeyin. Anlaşmalı olduğu sigorta şirketlerinin sunduğu poliçe fiyatlarını 3 dakika içinde karşılaştırabildiğiniz Koalay’da, aracınız için en uygun teklifi seçebilir, anında satın alabilirsiniz. Koalay kredi kartı bilgilerinizi asla diğer firmalarla paylaşmaz ve kişisel bilgileriniz son teknoloji güvenlik sistemlerinin güvencesi altındadır.

Trafikte Telefon Kullanmak Kaza Riskini Arttırıyor

Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, telefona göz ucuyla bakmak ve benzeri hareketler kaza riskini arttırmaktadır.

Şehirlerarası Yolculukta Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey Nedir?

Saatlerce araba kullanmak iyi bir konsantrasyon gerektirdiği gibi ufak bir dikkatsizlik hayati derecede problemlere yol açabiliyor.

Yaz Aylarında Araba Masrafları Nasıl Azaltılır?

Keyifli ve huzurlu bir yolcululuk için size yardımcı olmak adına aracınızın masrafını azaltmanın püf noktalarını bir araya getirdik.