Çocuklara Depremi Anlatırken Nelere Dikkat Edilmeli

Çocuklara Depremi Anlatırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuklar aniden korkabilen ve heyecanlanan yapıda olduklarından deprem gibi önemli bir doğa olayına onları hazırlarken titizlik gösterilmelidir. Başlangıçta depremin gerçekleşme nedenini basit bir şekilde anlatmak, neye hazırlandıklarını bilmeleri ve deprem eğitimine adapte olabilmeleri açısından önemlidir. Büyükler olarak kendinizi depreme ne kadar iyi hazırlarsanız, çocuğunuz da sizinle aynı davranışı gösterir.

Çocuklarda deprem bilinci yaratırken detaylı bilimsel bilgiler yerine onların can güvenliklerini sağlayacak bilgiler vermelisiniz. Kaç çeşit deprem olduğu, depremin şiddetini etkileyen nedenler yerine deprem konusunda sadece meraklarını giderecek ölçüde bilgiler yeterli olacaktır. Depremi anlatırken felaket senaryosu çizmekten kaçınmalısınız. Bu tür davranışlar onları korkutabilir.


Kullanılan Dil Yumuşak ve Anlaşılır Olmalı
 

Çocuğunuzla deprem konusunda kuracağınız iletişime dikkat etmelisiniz. Azarlayıcı ve ürkütücü bir üslupla küçük şiddetli depremlerde büyük korkular yaşamasına neden olabilirsiniz. Deprem eğitimini resimlerle ve oyunlarla eğlenceli hale getirebilir, çocuğunuzun da fikirlerini alarak eğitimin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Deprem eğitimi sırasında çocuğun sorularını yanıtsız bırakmamaya özen gösterin. Cevapsız sorular, çocuğunuzda ürkütücü deprem senaryolarının oluşmasına neden olabilir. Çocuğunuza deprem sırasında ve sonrasında altından kalkamayacağı görevler de vermemelisiniz. Vanaları ve deprem çantasını unutmamanız için hatırlatmalar yapmasını istemeniz onun için yeterli olacaktır. Sizin tarafınızdan basit görünen bu görevler, onun durumu ciddiye almasını ve sorumluluk kazanmasını sağlayacak büyük bir adım olacaktır.
 

Deprem Anı Nasıl Anlatılır?
 

Çocuğunuzun deprem olarak tabir edilen şeyin ne olduğunu bilmeleri açısından, deprem anını bilmeleri önemli. Bu konuyu ancak basit bir deprem tanımı yaparak tamamlayabilirsiniz. Depremin, yeryüzünde meydana gelen doğal sarsıntılar olduğunu ve anlatacaklarınız sayesinde güvende olacaklarını onlara söyleyebilirsiniz. Depremin gerçek yüzünü anlatmaya çalışmanız doğru olmayacaktır. Çünkü sizin zihninizde canlandırdığınız bir anlatım, çocuğunuzun hayal gücü ile bir araya geldiğinde farklı sonuçlara varmasına neden olabilir.

Deprem eğitimini zamana yaymanız çocuğunuzu gözlemlemenize de yarayacaktır. Korku sonrası uyku ve yeme problemi, altına kaçırma, ağlama krizi gibi belirtiler 2 haftadan uzun sürdüğünde bir uzmana danışmanız gerekebilir.

Deprem'in sebep olacağı maddi zararları telafi edebilmek için DASK sigortası yaptırmayı unutmayın.

DASK Zeyili, İptali ve Diğer Yasal Uygulamalar

DASK zeyili ve iptali nedir? Koalay.com güvencesi ve deneyimi ile öğrenmek için tıklayın!

Tapudaki İşlerinizin Aksamaması İçin DASK Yaptırın

DASK yaptırmamış olmanın Tapudaki işlemlerinizi aksatabileceği biliyor muydunuz? Detaylı bilgi için tıklayın!

DASK Primi ve Sigorta Bedelini Hesaplama Önerileri

DASK primi ve sigorta bedeli nasıl hesaplanmalı? Koalay.com deneyimi ve güvencesiyle öğrenmek için tıklayın!