Bayram Trafiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram trafiğinde dikkat edilmesi gerekenler

Sevinç, heyecan ve mutluluk duyduğumuz günlerin başında gelen bayramlar diğer yandan da sevdiklerimize doğru bir yolculuk anlamına geliyor. Ancak ne yazık ki bu yolculuklar, yoğun bir trafikle birlikte trafik kazalarını da gündeme getiriyor. Yaz aylarına denk gelmesini fırsat bilerek bayramı arkadaşlarıyla tatilde veya ailesiyle birlikte farklı şehirlerde geçirmek isteyenlerin ortak sorunu ise bayram trafiği... Trafik nedeniyle uzayan yolculuklar hem çileye dönüşüyor, hem de kazalar kaçınılmaz oluyor. Bir an önce gidecekleri yere varma isteği, yorgunluk, dikkatsizlik ve kuralsızlık gibi nedenlerden dolayı kazaların görülme olasılığı özellikle bayram dönemlerinde artış gösteriyor. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, yıl içerisinde meydana gelen kazaların yaklaşık %30’u tatil yolunda meydana geliyor.


Trafik Kazalarının Çoğunun Nedeni Uykusuzluk

Bayram ve tatil dönemlerinde yaşanan trafik kazalarının birçoğunun sebebi dikkatsizlik. Özellikle uykusuzluk ve yorgunluk nedeniyle dikkatin çabuk dağılması, kazaların ana nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa Uyku Araştırmaları Kurumu’nun 19 ülkede yaptığı “Direksiyon Başında Uyuya Kalma” anketine göre, kazaların %80’den fazlası direksiyon başında uyuyakalmaktan kaynaklanıyor.

 

Oluşabilecek trafik yoğunluğu ve hava sıcaklıkları nedeniyle, sabah erken saatlerde yola çıkmanızı öneririz. Sürücünün, yolculuktan bir önceki gece uykusunu alması çok önemli. Kişiye göre farklılık göstermekle birlikte, ihtiyaç duyacağınız ortalama uyku süresi 7-8 saat...

 

Sağlıklı bir uykunun ardından yola çıktınız. Peki ya yolda uyuya kalma riski? Sürücü; araç kullandığı son birkaç kilometreyi anımsamıyorsa, dalıyor ya da dikkatini toplayamıyorsa, sık sık esniyorsa, gözlerini açık tutmakta zorlanıyorsa, önündeki araca çok yaklaşıyor ya da trafik işaretlerini kaçırıyorsa, aracı duruş ve kalkışlarla sarsarak kullanıyorsa uyuma tehlikesinin olduğunu bilmelisiniz!

 

Peki Yolda Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 • Uyku getirebilecek ilaçlardan uzak durun.
 • 2 saatte bir 15 dakika mola verin.
 • Kalın ve fazla giysilerin yerine hafif ve rahat kıyafetleri tercih edin.
 • Pedalları rahatça kullanabileceğiniz, hassasiyeti yüksek ince tabanlı bir ayakkabı giyin.
 • Sürekli klima açık şekilde gitmeyin. 30-40 dakikada bir camı açarak aracın içini havalandırın.
 • Sıcaklardan fazla etkilenmemek için bol su tüketin.
 • Tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçların sık kullandığı yollarda, lastiklerin yol açtığı izlere dikkat edin.
 • Takip mesafesini koruyun, şehir içinden geçerken hızınızı düşürün.
 • Emniyet kemerinizi takın ve araçtaki diğer yolcuların da takmasını sağlayın.
 • Birçok sürücünün düştüğü hatalardan biri de sürüş sırasında cep telefonu kullanmasıdır. Yolculukta cep telefonunuzu kullanıp dikkatinizi dağıtmamaya özen gösterin.
   

Siz de yalnızca 3 dakikada ihtiyaçlarınıza en uygun teklifleri almak ve trafik sigortanızı kolayca yenilemek için Koalay.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası | Koalay

Her yıl Mayıs ayının ilk haftası kutlanan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası'nı kutlayarak trafik kurallara uymanın önemini hatırlatmak isteriz.

Trafik Kazalarında Çocuk Ölümleri Giderek Artıyor

Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybedenler arasında 0-14 yaş arasındaki bebek ve çocuklar öne çıkıyor.

Trafik Kazalarını Azaltan Uyarı Sistemi

Avrupa ve Amerika'da uygulanan ve trafik kazalarını ciddi oranda azaltan akıllı sürücü uyarı sisteminin Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor.