Araçlarda Kış Bakımı

Araçlarda Kış Bakımı İçin 7 Öneri

Trafiği olumsuz yönde etkileyebilecek kar, yağmur, yolların buz tutması, sis, soğuk hava gibi etkenler nedeniyle araçların kış bakımının kış gelmeden yapılması gerekiyor. Olumsuz hava koşullarının etkisiyle yaşanabilecek trafik kazalarına karşı önlem almak, can ve mal güvenliğini korumak için araç sahiplerinin kış bakımı önem arz ediyor. Kasım ve Nisan ayları arasında araçlarda kış tedbirleri almak ailenizin hayatını kurtarır.

 

Araçlara yapılacak olan kış bakımı kış mevsiminin olumsuz etkilerinden dolayı yaşanacak kaza, arıza gibi sonuçların yaşanmamasına neden olur. Araçların en önemli parçalarından biri lastikler. Kış bakımına başlarken ilk olarak atılacak adım aracın kış lastiklerini takmak olmalıdır. Çünkü yazlık lastikler, hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde sertleşerek fren anında yol tutuşunu sağlayamayacak duruma gelir. Yağış olmasa da soğuk havada mutlaka takılması gerekiyor. Aracınızın kış bakımına başlamadan önce aşağıdaki 7 öneriye dikkat edilmesinde fayda var.1. Kış Lastiğinizi Nisan Ayına Kadar Takın

Kış lastikleri Nisan ayına kadar takılmalıdır. Kış lastiğinin dişleri yaz lastiğine göre daha derin olduğundan yağışlı havalarda yol tutuşunu da daha iyi sağlar. İdeal derinlik 4 mm olmalıdır.

Kış bakımında lastiklerin tamamı değiştirilmeli. Sadece ön ya da sadece arka lastiklerin değiştirilmesi gibi farklı lastik kullanımları kazalara yol açabilir. Lastikler aynı oranda aşınmalı, aşınma dereceleri zaman zaman kontrol edilmelidir. Kış aylarında yapacağınız şehiriçi ve şehirlerarası yolculuklarda kullanacağınız kış lastiği güvenli bir sürüş için atmanız gereken öncelikli adım olmalı.

Soğuk hava, lastiklerdeki hava basıncını etkileyeceğinden, kış lastiklerindeki basınç zaman zaman kontrol edilmelidir. Kış lastiği kullanımı hakkında daha fazla detaylı bilgiyi Kış Lastiği Nedir? yazımızda okuyabilirsiniz.2. Aracın Filtrelerini Kontrol Edin

Hava filtresi: Aracın hava filtresini kışlık konuma almak, motorun daha verimli çalışmasını sağlar. Bu değişiklik motor etrafında ısınan havanın motor içine alınarak motorun daha çabuk çalışmasını sağlar.


Yakıt filtresi: Yakıt filtresine girecek su donarak aracın çalışmasını zorlaştırır. Bu nedenle yakıt deposuna ayda bir kez bir şişe buz önleyici koymak ve yakıt deposunu yarıdan fazlasını dolu tutmak borulardaki donmayı önler.


Karbüratör temizliği: Karbüratördeki toz ve tortu yakıt sarfiyatını artırır. Karbüratör temizliği yapmak ve temiz yakıt kullanmak, yakıt sarfiyatının ekonomisi için önemlidir.


Kapı filtreleri: Kapıların ve kapı kilitlerinin donmaması için, kapı filtresi ve kilitlerini yağlamak donmaları önler.


Polen filtresi: Araç içinde üşümemeniz için klima ve kaloriferin sağlıklı çalışması gerekir. Kalorifer ve klima bakımının yapılırken polen filtresinin değiştirilmesi, kalorifer hortumlarının kontrol edilmesi gerekir.3. Antifriz Kullanın

Antifriz kullanımı, radyatördeki suyun donmaması için gereklidir. Soğutma sistemini aşınmalara karşı korumak için antifriz yaz-kış kullanılmalı, soğutma sisteminin donması önlenmelidir.4. Silecekler, Silecek Suyu ve Rezistans

Ön cam silecekleri yaz şartlarında kuruyarak işlevselliğini yitirebilir. Bu nedenle kış mevsiminde yağışlar sık olacağından, aşınmış silecekler değiştirilmeli. Yağışlı havalarda görüş alanınızın artması için bu önemli.

Cam yıkama sistemindeki suyun donmasının önüne geçmek için alkol içermeyen bir cam silecek suyu kullanılmalı.

Aracın arka camındaki buharlaşmayı önleyen rezistans kontrol edilmeli, arızalıysa tamir edilmesi gerekir.5. Farlar Kışın Daha Sık Kullanılıyor

Kış mevsiminde havanın daha erken kararması, ani sıcaklık değişimlerinden dolayı sis oluşması gibi nedenler farların daha sık kullanılması anlamına geliyor. Bu nedenle aracın tüm iç ve dış aydınlatmaları kontrol edilmeli, çalıştıklarından emin olunmalı. Sis durumunda görüş azaldığından farlar yakılmalı, varsa sis lambası kullanılmalı.

Fren lambalarının iyi çalıştığından emin olunmalı. Özellikle yağışlı havalarda trafiğin yoğunlaşması nedeniyle sık sık dur-kalk yapmanız gerekebilir. Aydınlatmayı engelleyen çamur ve kar gibi unsurlar ortadan kaldırılmalı. Farların üzeri ıslak bir bezle silinmeli.6. Aracınızda Bulundurmanız Gereken Malzemeler

Aracınızın tüm kış bakımını yapmanıza rağmen yine de kış şartlarında yolda kalabilirsiniz. Bu nedenle güvenliğiniz açısından reflektör, el feneri, ışıldak bulundurmalısınız. Aracınızda taşıyacağınız yedek lastiğiniz de kış şartlarına uygun bir lastik olmalı, kar zinciri, takoz, çekme halatı, buz kazıyıcı ve küçük bir kürek bulundurmak zorlu hava koşullarında yardımcınız olacaktır.

İlk yardım çantası, battaniye, cep telefonu şarj aleti, eldiven, bot, mum, yüksek enerji içeren yiyecek ve temiz su kış güvenliğiniz açısından bagajınızda yer alabilecek diğer yardımcılarınız.7. Kasko ve Trafik Sigortanızı Kontrol Edin

Olası kazalara karşı önlem için aracın kaskosu ve zorunlu trafik sigortası yapılmış olmalı, süresi dolan sigorta yenilenmeli, araç muayeneleri yaptırılmalı. Tüm bunlar kış şartlarında olduğu gibi her şartta yapılması gereken zorunluluklar.

Kaygan yolda yapılan ani frenlemelerden dolayı beklenmedik kazalar oluştuğundan, özellikle karlı ve buzlu yollarda ani ve sert frenlemeler yapılmamalı, kar ve buz üzerinde aşırı süratten kaçınmalı.

Hem kış hem de yaz şartlarında güvenli bir araç sürüşü için araçların düzenli olarak bakımlarının yapılması, hem can güvenli hem de araç ömrü açısından önemli olacaktır. Aracınızda aldığınız önlemlere rağmen trafikte istenmese de kazalar oluşabiliyor. Özellikle kış aylarında kaygan zemin, yağışlar sebebiyle azalan yol görüşü gibi sebepler trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor.

 

Aracınıza Koalay.com'da kasko yaptırarak maddi zararlara karşı teminat altına alabilirsiniz. Aracınıza ve bütçenize uygun kişiselleştirilmiş kasko seçeneklerini Koalay.com'da bulabilirsiniz.

Kış Lastiği Nedir?

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Kış lastiği ve Kar Zinciri kullanımı hakkında merak edilen soruların cevapları Koalay Blog'da.

Kasko Sigortası Nedir?

Kasko Sigortası nedir? Kasko Sigortası ile Trafik Sigortası arasındaki fark nedir? Kasko hasarsızlık indirimi nedir? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır?

Engelli araç alımı. Engelli raporu ile araç nasıl alınır? Engelli raporu ile araç alırken nelere dikkat edilir? H sınıfı ehliyet nasıl alınır?