Tepki Süresini Geciktiren Durumlar

Araç Sürücülerinin Tepki Süresini Geciktiren Durumlar

Sürüş sırasında güvenliği sağlayabilmenin yollarından birisi de acil durumlar karşısında sürücünün hızlı ve doğru şekilde tepki verebilmesidir. Araç kullanırken bazı etkenler nedeniyle sürücünün tepki süresi azalabilir, konsantrasyonu etkilenebilir.

Trafikte güvenle seyahat etmek için sürücünün konsantrasyonunun yüksek olması önemlidir. Hem güvenli yolculuklar yapılabilmesi hem de kazaların önlenebilmesi açısından sürücünün dikkatini dağıtabilecek durumların ortadan kaldırılması gerekiyor. Peki hangi sebepler sürücünün acil durumlar karşısındaki tepki süresini etkiler? İşte size fikir verecek ve önlem almanızı sağlayabilecek ipuçları.

 

Uzun süreli yolculuklarda dinlenmemek

Uzun süreli yolculuklar sırasında, sürücü tepki sürecinin azaldığını hissediyorsa mola verip dinlenmelidir. Gözlerin karıncalanması, göz kapaklarında ağırlaşma meydana gelmesi, esnemek, ensede hissedilen gerginlik gibi durumların sürücüde görülmesi dikkatinin ve tepki süresinin azalmış olduğunun işaretidir. Uzun yol sırasında 1,5-2 saatte bir verilebilecek 10-15 dakikalık dinlenme molalarında sürücü dinlenebilir, yüzünü yıkayıp çay ve kahve içerek uykusunu açabilir.

 

Yetersiz uykuyla ve yorgun araç kullanmak

Uykusuz ve yorgun olunduğu durumlarda araç kullanmak oldukça tehlikeli bir durumdur. Uykusuz ya da yorgun olan sürücünün araç kullanırken gözleri kapanabilir ya da bulanık görebilir. Hal böyle olunca sürücünün acil durumlarda göstereceği tepki süresi de azalabilir.

 

Direksiyon başındayken cep telefonu ile konuşmak ve telefonla ilgilenmek

Trafik kuralları gereğince sürüş sırasında cep telefonu kullanmak yasak olup para cezası bulunuyor. . Buna rağmen elinde cep telefonuyla araç kullananlara rastlanabiliyor. Cep telefonu ile araç sürerken görüşme yapmak ya da mesaj göndermek özellikle tehlike anında sürücünün alacağı önlemlerle ilgili tepkilerini geciktirebiliyor. Bu da tehlikeli durumların veya kazaların oluşmasına sebebiyet verebilir.

 

Alkollü araç kullanımı

Alkollü araç kullanmak hem yasak hem de tehlikelidir. Alkol alan sürücünün refleksleri zayıflar, hata yapma oranını yükselir, direksiyon başındayken acil durumlara ve tehlikelere karşı tepki verme süresi düşer. Trafikte Alkol Sınırları için, buraya tıklayın.

 

Araçta bulunan diğer yolcularla meşgul olmak

Yolculuk esanasında araçtaki diğer kişilerin konuşma ve davranışları ile sürücüyü meşgul etmeleri sürücünün dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Bu nedenle sürücü, direksiyon başında iken konsantrasyonunu bozacak şekilde yanındakilerle konuşulmaktan ya da onlarla ilgilenmekten kaçınmalıdır.

 

Radyo veya müzik çalar ile ilgilenmek, yüksek sesle müzik dinlemek

Araç kullanırken müzik çalarda sık sık CD değiştirmeye çalışmak ya da şarkı aramak, ilgiyi radyoya verip radyo kanallarında gezinmek sürüş performansını ve sürücünün tepki süresini düşürebiliyor. Özellikle deneyimsiz sürücülerin araç sürerken başka şeylerle ilgilenmesi dikkatlerinin hızlı dağılmasına sebep olabiliyor. Ayrıca sürüş sırasında çok yüksek sesli müzik dinlemek dikkati dağıtabilir, dışarıdan gelebilecek önemli uyaranları duymayı engelleyebilir.

Aracınız Pert Olunca Ne Kadar Ödeme Alırsınız?

Bir kaza sonucunda aracın %70 ve fazlasının hasar görmesi ve aracın onarım masraflarının sigorta değerine yakın olması pert olduğunu gösterir.

İstanbul' da Trafik Kazalarının En Yoğun Olduğu Bölgeler

Tedbirli olmak adına sizler için İstanbul’da en çok kaza yapılan 20 bölgeyi listeledik, bu bölgelerde araba kullanırken dikkatli olmakta fayda var.

Filmlere Sahne Olan 10 Etkileyici Araba Kazası

Sizler için müthiş filmlere renk katan en etkileyici 10 araba kazası sahnesini bir araya getirdik.