2017 MTV 2. Taksit Ödemesi

2017 MTV 2. Taksit Ödemesi Ne Zaman?

Araç sahiplerinin her yıl ödemek durumunda olduğu MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) ikinci taksitinin ödeme tarihi geldi. İlk taksiti Ocak ayında yatırılan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksit ödemeleri 1 Temmuz - 31 Temmuz tarihleri arasında yapılması gerekiyor.

 

Trafik şube veya bürolarına kayıtlı olan motorlu kara taşıtları ile Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı ve tescil edilmiş uçak ve helikopter sahipleri bu vergiyi ödemekle yükümlüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yükümlülüğü motorlu araçların trafik sicil kaydı ile başlar, sicil kaydının silinmesiyle sona erer. Trafiğe yeni kayıt edilecek araç, takvim yılının ilk altı ayı içinde alındıysa, ödemesi takvim yılı başından, altı aydan sonraki dönemde alınan aracın ödemesi ise son altı aylık dönemin başından başlar.

 

Karayolları Trafik Şubesi’ne kayıtlı bütün motorlu araç sahiplerinin yılda iki kez ödemek zorunda oldukları bir vergi türü olan Motorlu Taşıtlar Vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit şeklinde ödenmekte. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi gib.gov.tr’den ve anlaşmalı bankalardan Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunuzu kolayca ödeyebilirsiniz. Ödemenizi isterseniz nakit olarak, isterseniz kredi kartıyla yapabilmeniz mümkün. Bazı bankalar devletin sunduğu taksite ek olarak 2-3 taksit yapabiliyor. Böylece ödemelerinizi bütçenizi bir anda yormak yerine çok daha rahatlıkla yapabiliyorsunuz.


MTV - Motorlu Taşıtlar Vergisi Nasıl Hesaplanıyor?

Araç sahiplerinin her yıl ödemesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı Karayolları Trafik Kanunu gereğince belirleniyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın türü, yaşı ve motor hacmi önem taşımakta. Aracın otomobil, kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs, panelvan olmasına göre ödenecek vergi tutarı değişiklik gösterebilir.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi otomobil ve motosikletlerin yaşı ve silindir hacmine göre, otobüslerin yaşı ve oturma kapasitesine göre belirlenir. Kamyon ve kamyonetlerde ise aracın yaşının yanı sıra azami toplam ağırlığı göz önünde bulundurularak MTV tutarı hesaplanmakta.


MTV - Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

Ödemeyi geciktirmeniz halinde priminize her ay gecikme zammı ekleneceğinden Temmuz ayı bitmeden Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarınızın ikinci taksitini yatırmayı unutmayın. Ödemeyi yapmadığınızda öncelikle Maliye Bakanlığı’ndan uyarı alırsınız. Ödemeyi geciktirir, uzun süre yapmazsanız, bu durumda bakanlık banka hesaplarınıza el koyarak Motorlu Taşıtlar Vergisi bedelini hesabınızdan tahsil eder. Hatta ileri boyutlarda daha da kötüsü aracınız bile bağlanabilir. Bu tür sorunlar nedeniyle canınız sıkılsın istemiyorsanız, aracınızın vergisini zamanında yatırmalısınız.

 

2017 Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)​ fiyatlarını görüntülemek için tıklayın!​

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir? Hangi tarihlerde ödenmelidir? Ödenmezse cezası ne olur?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve MTV Ödemesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin hesaplanmasında aracın cinsi, yaşı gibi özellikler esas alınır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme tarihlerini öğrenmek için tıklayın!