2017 ehliyet sınav tarihleri

2017 Ehliyet Sınavı ve Direksiyon Sınavı Tarihleri

2016 yılının son ehliyet sınavı 17 Aralık 2016 tarihinde yapılmıştı. Bundan sonra ehliyet almak isteyen sürücü adayları artık 2017 yılının ehliyet ve direksiyon sınavlarının tarihlerini takip edecek. Yeni yılda 5 kez ehliyet sınavı düzenlenecek ve adaylar, 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni ehliyet uygulamaları kapsamında sürücü belgelerine sahip olabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2017 yılının ehliyet sınav tarihleri sırasıyla; 11 Şubat 2017, 20 Mayıs 2017, 29 Temmuz 2017, 7 Ekim 2017, 23 Aralık 2017. Ehliyet sınavları için bir saat düzenlemesi yapıldı. Bugüne kadar saat 11.00’de yapılan sınavlar, sürücü adaylarının sınava geç kalmasının önüne geçmek için 14.00’te yapılacak.

Direksiyon sınavları için genelde bir tarih belirlenmiyor. Direksiyon sınavları, ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan 2 haftadan 5 haftaya kadar yapılabiliyor. Direksiyon sınavı hakkında en doğru bilgiyi sürücü kursları verir.
 

Stajyer Ehliyet Uygulaması
 

2016 yılından itibaren sürücü kurslarına başvuru yapan adayların hepsi stajyer sürücü (aday sürücü) olarak kabul ediliyor. Bilinçli sürücülerin yetişmesi ve trafik kurallarına daha fazla hassasiyet gösterilmesi amacıyla 1 Ocak 2016 tarihinde başlayan stajyer ehliyet uygulamasında aday sürücü, 2 yıl boyunca sistemde “stajyer” olarak kayıtlı olacak. Bu süre içinde 75 ceza puanına ulaşan sürücünün ehliyetine el koyulacak ve psikoteknik test ile psikolojik durumu tespit edilecek. Testten alınan belge ile tekrar bir sürücü kurusuna başvurarak ehliyet alınabilecek.
 

Hangi Hataya Kaç Ceza Puanı?
 

 • Trafikte telefonla konuşmak (10 ceza puanı) 
 • Kırmızı ışıkta geçmek (20 ceza puanı) 
 • Emniyet kemerini bağlamamak (15 ceza puanı) 
 • Hız sınırını aşmak (10 ceza puanı) 
 • Muayenesiz araç kullanmak (10 ceza puanı) 
 • Park yasağına uymamak (20 ceza puanı) 
 • Geçiş üstünlüğü olan yayalara yol vermemek (20 ceza puanı) 
 • Şerit izleme kurallarına uymamak (20 ceza puanı)
   

Stajyer ehliyet sahibi sürücülere, trafikte üst üste yaptıkları hatalarda sürücü belgesine el konabiliyor. 2 yıl boyunca; hız limitini 3 defa aşmak, yaya ve bisiklet kullananların geçiş hakkını 3 defa ihlal etmek, 3 kez trafik ışıklarına uymamak, okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini ihlal etmek, emniyet kemerini 3 kez takmamak, 0,20 promil alkollü yakalanmak ve ölümle sonuçlanan trafik kazasında kusurlu olmak aday sürücünün ehliyetinin iptal edilmesi için yeterli oluyor.
 

Direksiyon Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Direksiyon sınavları ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılıyor. Sınavlar için belli bir tarih belirlenmemekle birlikte, en doğru bilgi sürücü kurslarından alınabilir. Sınav sonuçları ise aynı gün sürücü kursundan öğrenilebilir.

Direksiyon sınavı, eğitmen ve gözetmen eşliğinde aracın uygulamalı olarak kullanılmasını takip eden bir sınavdır. 2016 yılına kadar süresi 30 dakika olan direksiyon sınavı, 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana 35 dakika sürüyor. Eklenen ilk 5 dakikalık sürede aracın iç donanım ve motor aksamları ile ilgili sorular yöneltiliyor. 5 soruyu cevaplamayan sürücü adayları sınavda başarısız sayılıyor. Süre aynı zamanda sürücünün heyecanını yenmesine yardımcı olmak üzere uzatılmıştır.

Bir direksiyon sınavında sürücü adayının öncelikle yapması gerekenler sırasıyla şu şekildedir:

 

 • Aynaları ve koltuğu ayarlamak, emniyet kemerini takmak 
 • Debriyaja basarak debriyajı boşa almak ve kontağı çevirerek aracın çalışmasını sağlamak 
 • Frene basarak el frenini indirmek 
 • Gidilecek yöne doğru sinyal vermek 
 • Debriyaja basarak aracı 1. vitese almak ve yola çıkmak


Direksiyon Sınavındaki Uygulamalar

Direksiyon başına geçmeden önce heyecanı yenmek, sınav boyunca rahat bir sürüş yapabilmek için önemlidir. Sağlıklı bir kalkış sağlandıktan sonra;

 

 • Direksiyon tutuşu “saat 9.15” olarak tabir edilen konumda olmalıdır 
 • 2 duba arasına geri geri park edebilmek, dubalara çarpmamak gerekir 
 • Şerit ihlali yapmadan 25 metre çizgilere paralel geri geri gidilebilmelidir 
 • Durma ve duraklamalarda ani fren yapılmamalıdır 
 • Takip mesafesi korunmalıdır 
 • Dönüşlerde ayna kontrolü yapılmalı ve sinyal verilmelidir 
 • Geçiş üstünlüğü ve trafik ışıklarına dikkat edilmelidir 
 • Yol kenarındaki trafik işaretlerine uyulmalıdır 
 • Yokuştan inerken vites boşta olmamalı 
 • Direksiyon sınavında 4. ve 5. viteslere çıkılmamalıdır 
 • Sınav tamamlandığında araçtan inmeden önce vitesi boşa almalı, el freni çekilmeli, sol aynadan kontrol yapılarak araçtan inilmelidir.

Sürücü adayları, direksiyon sınavı giriş belgelerini sınavdan 1 gün önce sürücü kurslarından alabilir.


Yeni Ehliyet Uygulamasının Detayları

1 Ocak 2016 tarihi ile başlayan yeni ehliyet  uygulaması ehliyetlere Avrupa standardı getirdi. Bu sayede yurt dışında yaşanan ehliyetin ülkeye uyumluluk sorunu da ortadan kalkmış olacak. İlk 2 yıl sistemde aday sürücü olarak kayılı olan yeni ehliyet sahiplerinin aday sürücülüğü süre sonunda kendiliğinden kalkacak. Bunun için ek ücrete ya da belge değişikliğine gerek olmayacak.

Yeni ehliyet uygulamasına göre, otomatik araç kullanan sürücülerin uygulama sınavları otomatik vitesli araçla yapılacak. Ancak aynı ehliyetle manuel araç sürülemeyecek.

Toplumda en çok merak edilen konulardan biri de sınıf yükseltmek ya da başka bir sınıftan ehliyet almak isteyen kişilerin sistemde “stajyer sürücü” olarak kaydedilip, kaydedilmeyeceği. Yeni düzenleme bu istekle başvuran sürücüleri kapsamıyor. İlk kez ehliyet alanlar ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilip yeniden sürücü belgesi almak isteyenler stajyer sürücü olarak kabul ediliyor.

Yeni ehliyetinizle yola çıktığınızda zorunlu trafik sigortanızın yapılmış olması gerekiyor. Aracınızın sigorta ve kaskosunu Koalay.com internet sitesinden hızlı bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Yeni Ehliyet Nasıl Alınır?

Yeni ehliyet almak için izlemeniz gereken prosedürleri Koalay.com güvencesi ve deneyimiyle öğrenmek için tıklayın!

Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer ehliyet nedir? Nasıl alınır? Koalay.com güvencesi ve deneyimi ile öğrenmek için tıklayın!

Ehliyet Sınavında Değişiklikler

Sürücü kursları ve ehliyet sınavı süreçleri konularında yapılan yeni düzenlemeye göre; otomatik vitesli araçla da ehliyet alınabilecek ve direksiyon sınavlarının süresi 35 dakika olacak.