2017 Araç Muayenesi Fiyatları

2017 Araç Muayene Fiyatları

2918 Karayolları Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereğince trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların trafikteki teknik yeterliliğini tespit etmek amacıyla muayene edilerek belgelendirilmesi araç muayenesi adı altında yapılmaktadır. Bu belgelendirmede TÜVTÜRK, tek yetkili kuruluştur. Sadece TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinin ücreti araç cinsine göre değişmektedir ve muayene süresini geçiren araçlar için gecikme zammı da uygulanmaktadır.

Otomobil, motosiklet, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı, traktör gibi araçlar ve bu araçların römorkları araç muayenesi ile belgelendirilmelidir. Otomobiller için 198,24 TL olarak belirlenen araç muayene ücreti, diğer araçlar için şu şekilde netleşmiştir:

  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork 198,24 TL

  • Traktör (römorklu, römorksuz), motosiklet ve motorlu bisiklet 101,48 TL

  • Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler 267,86 TL

Araçların muayene raporu yetkili kişi tarafından kusursuz, hafif kusurlu, ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak hazırlanmaktadır ve rapor, aracı muayene merkezine götüren kişi tarafından teslim alınmaktadır.

Araç muayenesi kaç yılda bir yaptırılır?

Araç muayenesinin tekrarlanması gereken süre araç cinsine göre değişmektedir. Binek otomobiller ve römorkları, ticari araçlar, lastik tekerlekli traktörler ve bunların her türlü romörkları, iki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları ve taksi, otobüs, kamyon gibi diğer tüm motorlu araçlar ve römorkları belirlenmiş olan süreleri dolduğunda araç muayenelerini tekrarlamak zorundadır. Buna göre araç muayene periyodları şu sıklıkta olmalıdır:

  • Binek otomobil, resmi otomobil ve bu araçların römorkları ilk 3 yaş sonrasında her 2 yılda bir muayene edilmelidir.

  • Lastik tekerlekli traktörler ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 3 yılda bir muayene edilmelidir.

  • Diğer motorlu araçlar sınıfında yer alan taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar ve römorkları ilk 1 yaş sonrasında yılda bir kez muayene edilmelidir.

  • Motosüklet vb. iki ya da üç tekerlekli araçlar ve römorkları ilk 3 yaş ve sonrası her 2 yılda bir kez araç muayenesinden geçmelidir.

Ara. muayenesi ücretleri nakit olarak ödenmektedir. Muayene süresini geçiren her araçtan, gecikilen her ay için muayene ücretinin %5’i oranında faiz ödemesi de alınmaktadır. Ayrıca muayene sonucunda "ağır kusurlu" ya da "emniyetsiz" olduğu belirlenen araçların muayeneleri onaylanmaz ve kusurlarını 1 ay içinde giderdiklerinde muayene tekrarlarını ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Araç muayenesi öncesi ne yapılmalıdır?

Araç muayenesinden önce TÜVTÜRK istasyonlarından randevu almak gerekir. Tüm araç sahipleri internet üzerinden online TÜVTÜRK araç muayene randevusu alabilmektedir. Aracın son muayene geçerlilik tarihi gelmeden de randevu işlemi yapılabilmektedir. Sürücüler, haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren 0 850 222 8888 numaralı çağrı merkezinden de randevu alabilmektedir.

Muayene istasyonuna gidildiğinde ruhsat, trafik sigortası poliçesi, egzoz gazı ölçüm muayene belgesi ve muayeneye getirilen aracın ruhsattaki sahibi başka bir gerçek kişi ise aracı getiren kişinin T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerden birisi bulundurulması gereken belgelerdir. Ayrıca muayene öncesinde aşağıdaki eksikler de giderilmelidir:

  • Borcu olan araçların muayene işlemleri yapılmaz. Bu nedenle trafik cezası, OGS kaçak geçiş cezası gibi borçlar muayeneden önce ödenmelidir.

  • Egzoz gazı ölçümü olmayan araçlar raporda “ağır kusurlu” olarak değerlendirilir. Bu nedenle araç egzoz muayenesi de mutlaka yaptırılmalıdır.

Egzoz muayenesinin ücreti ne kadar?

Trafikteki araçların sayısının artmasıyla egzoz gazının çevreye ve sağlığa zararları da giderek artmaktadır. Egzoz gazının neden olduğu tehlikeli hastalıklar da dikkate alındığında araç muayenesinde egzoz muayenesine de yer verilmeye başlanmıştır. TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayenesinde egzoz gazı ölçüm belgesi de mutlaka bulundurulmalıdır. Egzoz gazı ölçümü 1 Ocak 2017 tarihi itibarıyla 50 TL karşılığında yaptırılabilmektedir.

Araç muayenesin önemi

Araç muayenesi ile trafikte araç kusurlarından kaynaklanan kazaların sayısı azalmakta ve trafikte daha güvenli bir hal almaktadır. Aynı zamanda araç muayenelerini aksatmayan sürücüler, araçlarının ömrünü uzatmakta ve bakım masraflarını düşürmektedir. Aracının düzenli olarak muayenesi yaptıran araç sahipleri, 2. el değerini de yükselterek geleceğe yönelik yatırımlarını da garanti altına almış olur.

Araçlarda Yazlık Bakım

Kasko. Kasko hasarsızlık indirimi. Hasarsızlık indirimi oranları. Hasarsızlık indirimi hakkı nasıl kaybolur? Hasarsızlık indirimini bozmayan durumlar.

Araçlarda Sonbahar Bakımı

Aracınızı sonbahara hazırlarken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı sizler için bir araya getirdik.

Egzoz Muayenesi Nedir?

Sağlığınızı ve çevreyi korumak, zararlı egzoz gazından ötürü para cezasına maruz kalmamak için egzoz muayenesini zamanında yaptırmalısınız.