2016 Şubat Kasko Değer Listesi

2016 Şubat Ayı Kasko Değer Listesi

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRSB) tarafından aylık olarak hazırlanan, araçların marka, model ve üretim yılına göre değerlerinin yer aldığı listeye kasko değer listesi deniyor.

Aracın kasko primi ile hasar sonucu sigorta şirketinin ödeyeceği tazminat tutarı belirlenirken bu listedeki değerlerden faydalanılıyor. 109 markaya ait 13.865 farklı araç modelinin bulunduğu liste her ay yenilenmekte.

Aracın kasko değerinin belirlenmesinde kasko değer listesinin yanı sıra aracın yaşı, markası, modeli, hasar durumu ve piyasa fiyatı gibi etkenler rol oynuyor. Bunlara göre kasko tutarı değişebiliyor.

Listede kamyon ve benzeri araçlar için belirtilen fiyatlar çıplak şasi değerini yansıtıyor. Aracın kasasının kasko bedeli ise sigorta şirketi ile sigortalı arasında netlik kazanıyor.

Her yıl motorlu taşıt sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı da kasko değer listesinde yer alan değerlere göre belirleniyor.

Kasko değer listesinin hazırlanmasında sıfır ve ikinci el araç fiyatları da etkili. İmalatçı ve ithalatçı firmalar ile bunların pazarlama şirketlerindeki fiyatlar esas alınarak yeni araç fiyatları belli oluyor. İkinci el araçların değeri belirlenirken ise açık oto pazarları ve galeriler, ikinci el internet siteleri, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, ticari araç pazarları gibi yerlerden alınan fiyatlar etkili oluyor.

Aracın standart aksesuarları dışında kalan radyo, televizyon, klima, navigasyon, dvd oynatıcı ve özel ses sistemleri kasko bedeline dahil olmuyor. Bu aksesuarların bedeli için sigorta şirketi ile sigortalının belirlediği tutar esas alınıyor.

İnternet üzerinden kasko ve trafik sigortası satın almanın kolay yolu olan Koalay.com, uygun fiyatlı sigorta seçeneklerinin yanı sıra, sigorta sahiplerine fayda sağlayacak bilgiler vermeyi ihmal etmiyor. Aracınız kaskosunu yenilemeyi düşünüyorsanız, Koalay’a girip aracınızın güncel kasko değeri hakkında bilgi alarak kendinize en uygun kasko poliçesini satın alabilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.