2016 Mart Kasko Değer Listesi

2016 Mart Ayı Kasko Değer Listesi

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından aylık olarak hazırlanan kasko değer listesi, motorlu kara taşıtlarının marka, model ve yaşına göre değerlerinin yer aldığı listeye denir.

Sigorta şirketleri kasko poliçelerini düzenlerken bu listedeki değerleri baz alabilir. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin belirlenmesinde de bu listeden faydalanılabilir.

Hazine Müsteşarlığı’nın 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle yayınladığı bildiriye göre sigorta şirketleri araç değer listesinin yanı sıra farklı kaynaklardan da yararlanabiliyorlar. Hatta sigorta şirketleri günümüzde rayiç bedelini belirlediği referans kaynağını belirtip, herhangi bir tazminat veya hasar durumunda buradaki rakama göre ödeme gerçekleştiriyor.

Araçların kasko değerinin belirlenmesinde aracın yaşı, modeli, motor hacmi, piyasa fiyatı gibi faktörler etkili oluyor. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından hazırlanan listede 15 yaşından büyük araçlar bulunmuyor. 15 yaşın üzerindeki araçların kasko bedelleri sigorta şirketi ile sigortalının karşılıklı anlaşmasıyla belirleniyor.

Standart olmayan aksesuarlar kasko bedelini kapsıyor mu?

Araçların kasko değeri konusunda merak edilen noktalardan biri de araca sonradan eklenen aksesuarlar. Aracın standart aksesuarı dışında olan radyo, navigasyon, televizyon, klima gibi aksesuarların bedeli kasko değerine dahil olmuyor. Bu aksesuarların bedeli ayrı olarak hesaplanıyor. Dilerseniz poliçede yer alması için sigortacınıza talepte bulunabilirsiniz.

Kasko değer listesi ne işe yarıyor?

Kasko değer listesi, aracınızın kasko bedelinin belirlenmesinde etkili olduğu gibi, aracınızla yaptığınız herhangi bir kaza sonrası meydana gelen hasarlar için gerekli tazminat tutarının belirlenmesine yardımcı olur.Bu sebeple sigorta şirketleri kasko poliçesi düzenlerken araç değer listesini esas alarak fiyat teklifi hazırlar ve tazminat bedeli belirlerler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin belirlenmesinde de kasko değer listesinden yararlanılıyor.

Aracınızın kasko bedelinin doğru belirtilmesi önemli. Çünkü kasko bedelinin gerçek değerinden daha az gösterilmesi halinde, alacağınız miktar hak ettiğinizden daha az olacaktır. Bu sebeple aracınızın kasko bedelinin doğru olup olmadığını iyice kontrol etmelisiniz.

Kasko değer listesi konusunda hangi kaynaklardan faydalanılır?

TSB tarafından aylık olarak yayınlanan kasko değer listesi bu konuda en güvenilir kaynak. Ancak Sigorta şirketleri farklı adreslerden de bilgi alabiliyorlar. Gazetelerin seri ilan sayfaları, internet üzerinden araç satışı yapan siteler, ikinci el internet siteleri, açık oto pazarları, galeriler bu konuda iyi birer referans olabilir.

İnternetten uygun fiyata kasko sigortası satın almak istiyorsanız, koalay.com’a girip birkaç dakika içinde en hesaplı kasko sigortasına sahip olabilirsiniz. Koalay.com’da aracınızın Mart ayı kasko değerini kolayca sorgulayabilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.