2015 Aralık Kasko Değer Listesi

2015 Aralık Ayı Kasko Değer Listesi

Araçların marka, model ve üretim yılına göre kasko bedellerinin sıralandığı listeye kasko değer listesi denir. TSRSB (Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği) tarafından hazırlanan bu liste aylık olarak yayınlanır.

15 yaşından küçük motorlu kara taşıtlarının kasko değerlerinin yer aldığı liste, sigorta şirketlerinin kasko fiyatlarını belirlemesinde iyi bir kaynak oluyor. Araçların kasko sigortası fiyatları ile aracın hasarına yönelik tazminat tutarı belirlenirken bu listeden faydalanılıyor.

Araçların kasko değerlerini belirleyen faktörlerin başında aracın marka, model ve yaşı geliyor. Kasko fiyatı belirlenirken piyasa fiyatı da etkili. Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarının hesaplanmasında da kasko değeri önem taşıyor. Bu bakımdan MTV konusunda da kasko değer listesine başvurulabilir.

Aracın standart aksesuarlarına dahil olmayan navigasyon, radyo, klima, dvd oynatıcı, televizyon ve özel ses sistemleri gibi aksesuarların değeri kasko bedeli kapsamına girmiyor. Bu tür aksesuarlar ayrı olarak değerlendiriliyor.

Kasko değer listesinde 15 yaşına kadar olan araçların kasko fiyatları bulunuyor. 15 yaşından büyük motorlu taşıtların sigorta değerleri ise sigorta şirketinin belirlediği oran üzerinden her iki tarafın anlaşmasıyla netleşiyor.

Kamyon ve benzeri araçlara ait değerler çıplak şasi değerini gösteriyor. Sigortalı ile sigorta eden, aracın kasasının kasko bedeline aralarında anlaşma yaparak karar veriyor.

Liste hazırlanırken yeni araç fiyatları ile ikinci el fiyatları gözden geçiriliyor. Yeni araç fiyatları, imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerindeki fiyat listelerine bakılarak belirlenirken, İkinci el araçların fiyatlarında, ikinci el internet siteleri, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, açık oto pazarları ve galeriler, ticari araç pazarlarından alınan bilgiler etkili oluyor.

Kasko yaptırmayı düşünüyorsanız veya kasko sahibi olup sigortanızı yenileyecekseniz, aracınızın güncel kasko değerine bir bakmalısınız. Aracınızın güncel kasko araç değerini öğrenmek ve Aralık ayı kasko değer listesini görmek için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz.

Kasko sigortanızı yenilemenin zamanı geldiyse, Koalay.com’a girmişken hızlıca online kasko teklifi alabilirsiniz. Bunun için aracınıza ve size ait 5 basit soruyu yanıtlamanız yeterli. Bu basit adımın ardında koalay’ın size sunduğu çeşitli teklifleri değerlendirerek bütçenize en uygun kaskoya sahip olabilirsiniz.

Kasko araç değer listesi hesaplaması için Koalay.com’dan bilgi alabilirsiniz.

Hasarsızlık İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasarsızlık indirimi nedir ve nasıl kaybolur? Hangi durumlarda bozulmaz? İndirim oranları nasıl belirleniyor? Hepsi ve daha fazlası için tıklayın!

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.

Türkiye'de Trafik Kazalarının Nedenleri Nelerdir?

Ülkemizde araç sayısı gün geçtikçe çoğalıyor ve bilinçsiz sürücülerin artmasıyla trafik kurallarına uymamak trafik kazalarını artırıyor.