araba masrafları

Yaz Aylarında Araba Masraflarını Azaltmanın 6 Yolu

Yaz tatili ulaşımı için en fazla tercih edilen araçların başında otomobiller geliyor. Arabayla yolculuk etmek her ne kadar keyifli olsa da uzun yolculuklar yorucu ve masraflı olabiliyor. Az maliyetle güzel bir tatil geçirmek hepimizin ortak arzusu. Peki bunun için ne yapmak gerekiyor?

Birkaç basit ve önemli noktaya dikkat ederek keyifli ve huzurlu bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olmak adına aracınızın masrafını azaltmanın püf noktalarını bir araya getirdik. Bu önerilere uyarak rahat ve hesaplı bir tatile adım atabilirsiniz.

 

1. Aracın bakımını ihmal etmeyin
Uzun yola çıkmadan önce aracınızı detaylı bir kontrolden geçirin ve gerekli bakımları yaptırın. Bu sayede aracınızda meydana gelebilecek sorunları önlerken, can güvenliğinizi de korumuş olursunuz.

Aracın motor yağını, hava filtresini, frenlerini ve lastik basıncını mutlaka kontrol edin. Gerekliyse motor yağına ekleme yapın. Hava filtresi kirlenmişse mutlaka temizletin. Kirli hava filtresi motor performansını düşürdüğü gibi yakıt tüketimini arttıracaktır.

 

2. Klimayı ara sıra kapatın
Klimayı sürekli açık tutmak yakıt sarfiyatını arttırabilir. Bu nedenle havaların fazla sıcak olmadığı zamanlarda klimayı açmamanızda fayda var. Yola çıkmak için sabah saatlerini veya güneşin etkisinin az olduğu akşam saatlerini tercih edebilirsiniz. Sabah saatlerinde veya güneşin etkisinin az olduğu akşam saatlerinde yola çıkmanızı öneririz.

 

3. Hız limitlerini aşmayın
Hız limitlerinin dışına çıkmamaya özen gösterin. Yüksek hızda gitmek yakıtın çabuk bitmesine neden olacağından yakıt alımını arttırır. Bu da sizi fazladan masrafa sokar. Ayrıca fazla süratli araba kullanmak kazalara yol açabilir. Kaza sonucu hem siz hem de aracınız zarar görebilir. Bu nedenle yolculuklarda hızınıza dikkat edip sabit bir hızda gitmeye özen gösterin. Böylece hem yakıt tasarrufu sağlar, hem de hızın neden olabileceği tehlikelere karşı korunabilirsiniz.

 

4. Aracınızı uzun bir süre rölantide çalıştırmayın
Aracınızı sakın 30 saniyeden fazla süreliğine rölantide çalıştırmayın. Bu durum yakıtınızın çabuk bitmesine yol açar. Aracınızı mümkün olduğunca doğru hız limitleriyle ısıtmayı deneyin.

 

5. Aracınızdaki gereksiz eşyaları boşaltın
Aracınızda bulunan gereksiz yüklerden kurtulun. Yola çıkarken yolda ve gideceğiniz yerde ihtiyacınız olacak eşyaları yanınıza almaya özen gösterin. Aracı fazla eşya ile doldurup lüzumsuz ağırlık yapmayın. Bu tip ağırlıklar yakıtınızın %25 oranında azalmasına neden olabilir. Ancak kriko, stepne, ilk yardım çantası, yangın söndürücü gibi ekipmanları mutlaka yanınızda bulundurun.

 

6. Kasko Sigortasını eksik etmeyin
Uzun yola çıkmadan önce mutlaka kasko sigortası yaptırın. Kaskonuz varsa, herhangi bir hasar veya kaza durumunda bunun avantajını fazlasıyla görürsünüz. Küçük primler ödemekten kaçınıp kasko yaptırmazsanız, yolda başınıza gelecek bir risk durumunda büyük masraflar altına girebilirsiniz. Aracınızı ve kendinizi güvence altına almak için kaskoyu ihmal etmeyin

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.