tramer nedir

Tramer Nedir?

Tramer, Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi kurumunun kısaltmasıdır. Bu sistem tüm sigorta bilgilerinin toplandığı bir veri deposudur. Tramer sorgulama yaparak herhangi bir araca ait sigorta işlemleri görülebileceği gibi aracın ağır bir hasarı olup olmadığını kontrol edebilir, kaza bilgilerini takip edebilirsiniz.

Hayatımızın her anında olumsuz bir durum veya beklenmedik bir kazayla karşılaşma ihtimalimiz var. Bu sebeple kendimizi ve mal varlıklarımızı garantiye alacak sigortalar büyük önem taşıyor. Çoğumuz bütçemiz el verdiğince ihtiyaç duyduğumuz konularda sigorta sahibi oluyoruz. Özellikle araç sahibi olanların ve her gün trafiğe çıkanların araç sigortası olmalı. Eğer siz de bir sürücüyseniz ve araç sigortanız varsa, Tramer’ı duymuş olmalısınız. Aracınızla ve sigorta poliçelerinizle ilgili birçok bilgiye hızlıca ulaşmayı sağlayan Tramer sistemi, teknolojik alt yapı ve online hizmetlerle kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) bünyesinde olan Tramer (Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi) bir araçla ilgili birçok bilginin bir arada bulunduğu veri deposudur. Bu sistem sayesinde bilgilerin yönetimi tek bir yerden gerçekleşmektedir. Tramer sorgulama işleminin en büyük avantajı; birçok bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşma imkanı sunmasıdır. Böylece hem uzun süreli araştırmalara girmez, hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Tramer sorgulama ile aracınızla ilgili öğrenmek istediğiniz bilgilere tek seferde ulaşabilirsiniz. Aracınızın kaza yapıp yapmadığından hasar durumuna, sigortalı olup olmadığından kusur oranına ve poliçe bitiş tarihine kadar birçok detayı kolayca öğrenebilirsiniz.

Tramer sorgulama işlemi özellikle ikinci el araç alacaklar için oldukça faydalıdır. Çünkü alıcılar, bu sorgulama işlemi sayesinde aracın daha önce kazaya uğrayıp uğramadığı, bugüne kadar gördüğü hasarlar ve diğer birçok özelliği hakkında bilgi edinebilirler.

 

Tramer ile neler sorgulanabilir?

Tramer üzerinden çeşitli sorgulamalar yapabilmeniz mümkün. Kasko poliçesi, trafik poliçesi, araç hasar kaydı, kaza tespit tutanağı sonrası belirlenen kusur oranı bunlar arasındadır. Sorgulama esnasında bazı bilgiler vermeniz gerekir, bunlar doğrultusunda istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak verdiğiniz bilgilerin doğru olmasına dikkat edin.

Yapacağınız işleme göre sorgulama şekli değişebilir. Trafik sigortası sorgulamanın başarılı olabilmesi için sigorta şirketi, acente ve poliçe numaranızın tam ve doğru olduğundan emin olmalısınız.

Kasko poliçesi sorgularken ise plaka bilgisi ve şasi bilgisini girmeniz gerekir. Sorgulama sonucunda herhangi bir indirim sahibi olup olmadığınızı öğrenebilir, önceki poliçe bilgilerinizin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Tramer ile sorgulanacak konulardan biri de Araç hasarıdır. Bu hizmet özellikle 2.el araç alacakların ilgisini çekmektedir. Bu sorgulama sayesinde ikinci el araç almayı düşünen kişiler, aracın kaza görüp görmediği, hasar durumu gibi önemli detaylar hakkında bilgi sahibi olabilirler. Plaka, şasi No, motor No, vergi kimlik No gibi bilgileri girerek aracın hasar kaydına ulaşabilirsiniz.

 

Tramer Sorgulama’yı nereden yapabiliriz?

Tramer sorgulama işlemini https://www.sbm.org.tr adresinden online olarak yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girmeniz olacaktır. Cep telefonunuz üzerinden SMS yoluyla da tramer hasar kaydı sorgulaması yapabilirsiniz. Aracın şasi numarasını veya plakasını 5664’e kısa mesaj olarak göndermeniz halinde sonuç cep telefonunuza gelecektir.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.