Aracınızın kış bakımı

Kazalara karşı önlem için aracınızın kış bakımını yaptırın

Günden güne artan trafik kazaları özellikle kış aylarında daha sık görülmekte. Özellikle kış bakımı yapılmamış ve kış lastikleri olmayan araçların kaza oranı oldukça yüksek. Hal böyle iken kış aylarında daha rahat ve güvenli bir sürüş için kış bakımını yaptırmakta fayda var.

Araçlarının kış bakımını yaptırmayan sürücüler, birçok arızayla karşılaşıp yolda kalabiliyorlar. Ayrıca arabanın parçalarının düzgün çalışmaması kazalara yol açabiliyor. Böylece maddi anlamda zararın yanı sıra can güvenliğiniz tehlikeye atılmış oluyor.

Havaların soğumaya başladığı şu günlerde aracınızın kışlık bakımını yaptırarak aracınızı kış koşullarına hazırlamalısınız. Öncelikle yaz lastiklerini çıkarıp kış lastiklerini takmanız gerek. Kış lastikleri sanıldığı gibi sadece karlı ve buzlu zeminlerde kullanılmıyor. Hava sıcaklıkları 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanmak gerek. Yazlık lastikler 7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında sertleştikleri için yol tutuşunu azaltarak fren mesafesine uzatıyor. Kış lastikleri ise kış şartlarına ve ıslak zemine uygun malzemeden üretildiklerinden soğuk havalarda yola iyice temas ederek güvenli bir sürüş imkanı sağlıyor. Uzmanlara göre kış lastiklerini Kasım ayında takıp Nisan’a kadar kullanmakta fayda var.

Uzmanlara göre araçlar yazın ve kışın olmak üzere yılda en az iki kez bakımdan geçmeli. Aracınızın kışlık bakımında dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Kışlık bakımda aracınızın yağı, cam suyu, fren balataları, bujileri, aküsü, antfriz ve aydınlatma elemanlarının kontrolü yapılmalı. Eğer bir eksiklik varsa ilave edilmeli, sorun varsa yenilenmelidir. Lastiklerin diş derinliği ve havası da mutlaka kontrol edilmeli.

Araçta bulundurulması gereken malzemelerin (zincir, çekme halatı, takoz, yedek ampuller v.s.) kontrolü.

Zorlu hava koşullarında kış bakımı yapılmamış bir araçla yolculuk yapmak sürücü ve sürüş güvenliği açısından oldukça tehlikeli. Ayrıca kış bakımı yapılmamış bir araçtan istediğiniz verimi almanız da zor. Bakımı ihmal edilmiş araçlarda performans düşüklüğü görülürken, yakıt sarfiyatı da artırıyor.

Uzmanlar, kışlık bakımı yapılmamış araçların sabahları daha geç çalıştığını veya çalışmakta güçlük çektiğini ileri sürüyor. Örneğin motor suyunda antifriz bulunmayan araçların soğuk havalarda motor suyunda donma oluşabiliyor.

Kışa girmeden önce mutlaka trafik ve kasko sigortanızı da kontrol etmelisiniz. Süresi dolan sigortalarınızı yeniletip araç muayenelerini yaptırmalısınız. Araç sigortanızı internetten almayı düşünüyorsanız, bu anlamda hızlı ve pratik bir hizmet sunan Koalay’ı tercih edebilirsiniz. Koalay’da farklı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırarak bütçenize en uygun poliçeyi bulmanız mümkün. Koalay.com’dan HDI sigorta, Güneş Sigorta, Sompo Japan Sigorta, Allianz, Zurich Sigorta, Aviva, Groupama, Ergo, Aksigorta, Raysigorta gibi çeşitli sigorta şirketlerinin ürünlerini satın alabilirsiniz.

 

Kışlık araç bakımı neden yapılmalı?

Havaların soğuması yol durumunu da etkiliyor. Soğuk havalarda kuru veya ıslak zeminlerde araç kullanmak çok daha zor hale geliyor. Bu durumda aracınızın kış bakımını yaptırıp yola çıkmak daha sağlıklı. Peki kış bakımının faydaları neler?

1. Kış bakımında lastik diş derinlikleri ve lastik havaları kontrol edilir. Lastiklerin diş derinliği ve havası yeterli ölçüde olmalıdır. Böylece araç buzlu ve kaygan yollarda daha iyi hareket edebilir.

2. Cam silecekleri yolu daha net görebilmenizi sağlar. Bu nedenle cam suyu ve sileceklerinin kontrolünü ihmal etmemek gerek.

3. Aydınlatma ve ampulleri de kontrol etmek gerek. Karanlıkta yolu ve arabanın içini rahat görebilmek açısından önemli.

4. Araçta bulundurulması gerekli malzemelerin kontrolü, yolda kalındığı durumlarda doğabilecek tehlikelerin önlenmesine yardımcı olur.

 

Kış aylarında aracınızda kış lastiği kullanmanız sürüş güvenliğiniz için önem taşımaktadır. Kış lastiği hakkında bilmek istediğiniz herşeyi Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm bu önerilere uyarak kış şartlarında daha güvenli şekilde araç kullanırken, olası kazalara karşı da önlem alabilirsiniz. Araç bakımı, trafik ve kasko sigortasına yönelik faydalı bilgiler almak için Koalay blog sayfasını takip edebilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.