Kasko Değeri Üzerinden MTV Hesaplama

Kasko Değeri Üzerinden MTV Hesaplama

Araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıt Vergisi’ni indirimli ödemeleri mümkün. Bu aşamada Kasko değeri öne çıkıyor. Ayrıca bankaların uyguladığı taksitli ödeme seçenekleri de kullanıcının işini kolaylaştırıyor.

2005 yılının ilk ayında yürürlüğe giren indirimli MTV uygulaması ile otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzeri araçlara yönelik MTV’lerde araç kasko değerleri baz alınabiliyor.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği tarafından belirlenen kasko değerleri, her ay liste halinde yayınlanıyor. Bu liste, araçların markaları, modelleri ve piyasa koşulları dikkate alınarak hazırlanıyor.

MTV hesaplamada aracın yaşı ve motor silindir hacmi oldukça önemli. Yaşı büyük ve motor hacmi küçük bir aracın MTV’si düşük olurken, 1-3 yaş arası ve motor hacmi 4000 m3’ün üzerindeki lüks araçların MTV’si yüksek oluyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi indirimi nasıl sağlanır?

Otomobilinizin veya ticari aracınızın, kasko değeri üzerinden MTV’nizi %5’i oranında hesaplayabiliyorsunuz. Sonrasında aracınızın silindir hacmi ve yaşına göre 2015 yılı MTV'sine bakılıyor. Tarifede belirtilen Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarı, kasko değerinin %5’inden fazlaysa, bir alt kademedeki vergi tutarını ödeniyor.

MTV tutarı, kasko değerinin %5’inden düşükse herhangi bir değişiklik olmuyor. Tarifeye göre araç verginizi ödemeniz gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse;

8 yaşında ve Motor silindir hacmi 3.001-3.500 arasında olan aracın kasko değerinin 90.000 TL olduğunu düşünelim. Böyle bir aracın MTV’si ne olabilir?

- Taşıtın kasko değeri 90 bin TL.

- %5'i (90.000x%5=) 4.500 TL.

- Taşıtın tarifeye göre 2015 yılı MTV tutarı 4.533 TL.

- Aynı yaştaki bir alt kademe için MTV tutarı 2.985 TL.

Bu örnekten yola çıkacak olursak; aracın kasko değerinin %5’i (4.500 TL), 2015 MTV tutarının altında olduğundan, MTV ödemesi için bir alt kademe için belirlenen (2.985 TL) yatırmak yeterli olacaktır. Böylece 1548 TL’lik bir indirim elde edilmiş olur.

Taksitli ödeme avantajı

Kasko değerine bağlı indirimden yararlanamıyorsanız, bankaların taksitli ödeme seçenekleri işinize yarayabilir.

Bazı bankalar kredi kartıyla yapılacak olan MTV ödemeleri için 3 ila 5 taksit arasında taksit seçenekleri sunuyor. İş Bankası, 100 lira ve üzeri ödemelerde 3 taksit yaparken, Yapı Kredi 100 lira ve üzeri ödemelerde 3 taksit imkanı sağlıyor.

Ziraat Bankası’nda Maximum kartla yapacağınız 250 liraya kadarki ödemelerde 3 taksit, 250 ve üzeri işlemlere 5 taksit avantajından yararlanabilirsiniz. Halkbank’ta ise 500 liraya kadarki ödemelerde 3, 500 lira ve üzeri ödemelerde 5 taksit fırsatı kazanabilirsiniz.

Fazla ödeyenlere iade var

Kasko değerinizin %5’inden fazlasını ödediyseniz, paranızı iade alma imkanınız var. Fazla ödediğiniz tutarın iadesi için birkaç işlemi yerine getirmeniz gerekmekte. Düzeltme dilekçesiyle birlikte kasko sigorta değeri bildirim formunu yetkili birimlere iletmeniz yeterli.

Bundan böyle kaskonuz sadece aracınızı korumakla kalmayıp masraflarınızın bir nebze olsa azalmasına yardımcı olacak. Eğer henüz kasko sahibi değilseniz, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun kasko poliçesi için Koalay.com’u ziyaret edebilirsiniz. Koalay.com’un pratik ve güvenilir hizmetiyle 3 dakikada kolayca kasko sahibi olabilirsiniz.

Kasko Hasarsızlık İndirimi Hakkında En Önemli 6 Şey Nedir?

Kasko ve trafik sigortanızın, poliçenizi yaptırdığınız tarihten itibaren 1 yıl boyunca geçerli olduğunu bilmekte fayda var.

Kasko Araç Değer Listesi Hesaplama

Kasko değer listesi hazırlanırken kullandığınız aracın yaşı ve markası göz önünde bulundurulmaktadır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İçin Yapılır?

Zorunlu trafik sigortası, herhangi bir hasar anında karşı tarafa verilebilecek maddi ve bedeni zararları üstlenmesi için yapılır.